Image default
Sportaküs

Kardiyo Egzersizinde Daha Fazla Yağ Yakmanın Yolları

Kardiyo egzersizi, Vücudumuzda ki istenmeyen yağları yakmak amaçlı yapılan, belli bir tempo dışına çıkmadan kalp ritminizin normalin üstünde, yüksek seyirlerde olduğu egzersizlere denir. Örnek verirsek, bisiklet sürme, yüzme, ip atlama, kürek çekme ve koşma en yaygın Kardiyo egzersizleri arasında yer almaktadır.

Kardiyo egzersizleri ne zaman ve nasıl doğru şekilde yapıldığına dikkat etmeliyiz. Bill Phillips’ in yazmış olduğu ve en çok satan fitness kitaplarından olan Body-For-Life yayınlandı. Kardiyo ile ilgili yazılan bölümde ise sabah kalktığınız gibi aç karnına Kardiyo egzersizi yapmanızın daha fazla yağ yaktığı yazıyordu. Bill Phillips’ e göre bedenimiz uzun süre besin eksikliğinden dolayı kan şekeri düşecektir ve glikojen seviyesi azalacaktır. Düşük insülin seviyesi gereken enerjiyi elde etmek için yağ asitlerinin artmasına sebep olacaktır. Bu sayede vücudunuz şartlanmış olarak glikoz yerine yağ yakacaktır. İnsan vücudu öncelikle bir iş yapmak için enerjiye ihtiyaç duyar. Bu ihtiyaçtan dolayı yağ ve karbonhidrat seviyesini sürekli yeniler. Demek oluyor ki egzersiz sırasında ne kadar fazla karbonhidrat yakılırsa, antrenman sonrası daha çok yağ yakacaktır vücut.

Araştırmalar sonucunda Kardiyo egzersizinin aç karnına yapılması düşük tempolu egzersizlerinizde daha fazla yağ yakımı yapacaktır. Fakat vücudunuzun ihtiyacı olan besini almadığınız için orta düzey ve üst düzey antrenmanlarınızda vücut enerjiye dönüştürecek besin eksikliğinden, yağ asitlerini kullanmaya başlayacaktır. Kanınızda daha fazla yağ asidi olacaktır ve kaslar tarafından kullanılmayacaktır. Bu durumda kas kayıpları da söz konusu olacaktır. Kanınızda dolaşan yağ asitleri egzersizden sonra trigliserid olarak yağ hücrelerine geri gönderilecektir. Sonuç olarak yaptığınız antrenmanınızdan yüksek düzey performans alamazken, aç karnına spor yaparak kendinize zarar verebilirsiniz. Kilonuza oranlar ¼ miktarında protein alabilecek düzeyde kahvaltı yaptıktan sonra Kardiyo hareketlerine başlamanız hem sağlığınızı olumsuz etkilemeyecektir, hem de vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinin vermiş olduğu enerji ile sağlıklı bir şekilde daha fazla enerji ile daha fazla yağ yakımı olacaktır. Sabah yapılan egzersiz insanlara mutluluk verir. Daha dikkatli öğün seçmenize yardımcı olur.

Benzer Yazilar

6 Adımda Sağlık İçin Spor

Editor

Pratik Egzersizlerle Fit Görünüm

Ahmet DOĞDU

Fitness Sporuna Başlamamız İçin 5 Sebep

Editor

Protein Tozlarına Dair Bilinmesi Gerekenler

Ahmet DOĞDU

Fitness: Motivasyon İçin İpuçları

Editor

Spora Başlamanın Tam Vakti

Editor