Image default
Sportaküs

Karnitin ve Yararları

KARNİTİN ve FAYDALARI

Karnitin genel anlamda yağ yakıcı bir madde olarak bilinir. Vücut dolaşım sisteminde, kan her yere her hücreye ulaşarak taşıdığı besin, vitamin mineral ve diğer maddeler ile hücrelerin beslenmesi için gerekli mekanizmayı çalıştırır. Hücreler de enerji elde ederek hayatiyetlerini sürdürürler. Basitçe bu şekilde izah edebileceğimiz çevrim esnasında haliyle bazı reaksiyonlar oluşur.

sporcular-icin-karnitin

Bu reaksiyonlar neticesinde vücutta yeni oluşumlar veya değişimler oluşur. Her reaksiyon reaksiyona girenden farklı çıktı ürünleri verir ki, bunlar bazen yeni bir madde bazen de enerji olarak kaydedilir. Enerji üretimleri için yağ asitlerini veya kısaca yağları enerji üretmek üzere taşıyabilme özelliğine sahip madde karnitin olarak tanımlanmıştır.

karnitin-saglik

Karnitin Kaynakları ve Yararları

Karnitin yağ yama mekanizmasında etkinliği nedeni ile özellikle kilo sorunu olan erkekler veya kas yapısında düzenlemeler isteyen erkekler için önemli bir yardımcıdır. Karnitin kullanılması esasen vücut içi bir fonksiyondur. Karaciğer ve böbreklerde üretilip tüm hücrelerde depolanmış vaziyette yer alan karnitin, yaş ilerledikçe daha az üretilir olacağından ve vücuttaki diğer sorunlardan dolayı dışarıdan alınabilen bir destek ürünü olarak da nitelenebilir.

karnitin-faylari

Bu desteğin alınması ile karnitin miktarı yeterli seviyede tutulabileceği gibi aktivitesi de arttırılarak yağ yakımı hızlandırılarak enerji elde edilmesi mümkün olur. Özellikle sporcuların daha verimli ve efektif spor faaliyetlerinde bulunabilmesi, vücudun genel anlamda sıkılaşması ve kas oranı artımına katkıda bulunması ve enerjiyi arttırması gibi karnitinin vücuda yararları oldukça fazladır.

karnitin

Erkekler İçin Karnitin

Erkeklerin özellikle spor faaliyetleri ve kaslı görüntü için verdikleri çaba konusunda karnitin oldukça büyük yardımcı bir takviye olacaktır. Ancak erkeklerin karnitin kullanımı konusunda genel takviye desteklerinde olduğu gibi onaylı ve lisanslı ürünleri önerilen dozda ve mutlaka doktor tavsiyesiyle kullanması gereklidir.

Benzer Yazilar

Koşu Öncesi Neler Yenmelidir?

Editor

Dünyanın En Popüler Spor Dalları Nelerdir?

Editor

Erkek Dediğin Fit Olmalıdır!

Ahmet DOĞDU

Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Editor

Daha Fazla Ağırlık Kaldırabilmek İçin Yapılması Gerekenler

Editor

Protein Tozlarının Kas Yapmada Vücut Geliştirmede Etkisi Veya Önemi Var Mı?

Editor

Yorum Yaz