17.7 C
Istanbul, TR
Cumartesi, Nis 20, 2019
Sportaküs

Kas Geliştirmede Yapılan 5 Hata

KAS GELİŞTİRMEDE EN ÇOK YAPILAN 5 HATA

                Kas geliştirme hevesi ile spor salonuna yazılan kişi sayısı son zamanlarda oldukça artmaktadır. Özellikle kış aylarında daha çok talebin olduğu bu alan yaza kadar fit bir görünüme kavuşma telaşı içerisinde sağlıklı olduğu kadar hatalarla da dolu bir şekilde ilerlemektedir. Oysaki doğru ve düzenli yapılan egzersizler ve beslenme programlarından, acele ve hatalarla dolu yapılan programlara göre daha çok verim alınmaktadır.

kas-gelistirmede-yapilmasi-gerekenler

  • Kas Geliştirmede Yapılan Hatalar – Zaman Hesabı Tutamama

Spor salonuna girdiğiniz anda planınız ve yapacaklarınız belli olmalı, enerjinizi de ona göre ayarlayarak zaman hesabını iyi tutmalısınız. Sonuç itibariyle zaman ve enerji bazen doğru orantılı olmayabilir.

kas-gelistirme

  • Kas Geliştirmede Yapılan Hatalar – Monotonlaşmak

Sizin için hazırlanmış olan programları rutin hale getirmeyin. Kendi içerisinde revize ederek aktifleştirin. Vücudunuzu uyarın ve monotonlaşmaktan kaçının.

kas-gelistirilirken-nelere-dikkat-edilmeli

  • Kas Geliştirmede Yapılan Hatalar – Yanlış Kas Grubu Çalıştırmak

Spor yapan birçok kişinin düştüğü bir yanılgıdır aslında yanlış kas grubuna odaklanmak. Yavaş yavaş ortaya çıkan kas bölgelerinin üstüne giderek zayıf kalan bölgeye odaklanmazlar buda her bölgede doğru orantılı bir gelişim gösterilememesine neden olur. Örneğin; kol kasınız iyi diye sürekli oranın üstüne gidemezsiniz ya da farkında olmadan o bölge güçlü diye sürekli oraya odaklanarak çalışamazsınız. Böyle bir durumda verimsiz bir süreç geçirirsiniz.

kas-nasil-gelistirilmeli

  • Kas Geliştirmede Yapılan Hatalar – Aşırı Çalışmak

Aşırı çalışma diyince tabi ki herkes bunu kendince farklı yorumlayabilir. Ama en çok yapılan hatalardan biride aşırı çalışma sonucu yıpranan kas gruplarını yeterince dinlendirmemektir. Mesela; bir gün göğüs ve triceps çalışıp ardından yine diğer gün omuz ve triceps çalışmak oldukça yıpratıcı ve boğucu olacaktır. Çünkü göğüs çalışırken kaslar gerilir ve zorlanır dolayısıyla tıpkı diğer kas grupları gibi o bölge en az 72 saat dinlendirilmeli ki yeterince güç toplayabilsin.

kas-gelistirmede-yapilan-hatalar

  • Kas Geliştirmede Yapılan Hatalar – Her Bölgeyi Eşit Çalışmama

Küçük kas grupları yerine büyük kas gruplarına odaklanmak ve bu bölgelere ağırlık vermek genel olarak yapılan bir hatadır. Sürekli aynı bölgeleri çalıştırmaktan kaçının ve bütün bölgelerinize gerekli özeni göstererek eşit davranın böylece en yüksek verimi alırsınız.

Benzer Yazilar

Sevgilinizle Birlikte Yapabileceğiniz Sporlar

Editor

Erkekler İçin Diyet Ve Zayıflama Programları

Editor

Spor Salonları Hakkında Önemli Kurallar

Editor

Kadınların İlgisini Hangi Sporları Yapan Erkekler Çeker

Editor

Erkek Vücut Geliştirme Bacak

Ahmet DOĞDU

Yaza Fit Girmenin Beş Altın Kuralı

Editor