Image default
Erkek Sağlık

Kas Geliştirmek İstiyorsanız Bu Besinlerden Uzak Durun

Güçlü kaslara sahip olabilmek için spor ve antrenman dışında en önemli bir diğer etken beslenmedir. İyi bir antrenman temponuz ve düzenli bir spor hayatınız yanında doğru beslenmeyi sağlayamazsanız kas gelişiminiz normalden çok daha uzun sürebilir. Kas kütlesini artıran besinler olduğu gibi kas gelişimini geciktiren besinler de mevcuttur. Bölgesel yağlanmaya sebep olan bu besinler kas gelişimini geciktirir ve önler. Neredeyse zamanınızın tamamını spor salonlarında geçiyor olmanıza rağmen hala istediğiniz kas kütlesine ulaşamadıysanız siz de bu beslenme hatalarından birini yapıyor olabilirsiniz.

Yapay Tatlandırıcılı Ürünler

Zaten şekerin diyet ve vücut gelişim süreçlerinde uzak durulmasını gerektiğini herkes biliyor. Ancak burada düşülen hata zararsız olduğu düşünülerek yapay tatlandırıcıların dozunun kaçırılmasıdır.  Yapay tatlandırıcılar yağ yakım ve kas gelişim hızını düşürmektedir. Diyet dahi olsa asitli içeceklerden, kahvaltılık gevreklerden, hazır meyveli içecek ve yoğurtlardan uzak durulmalıdır.

Beyaz Ekmek

Beyaz ekmek tüketildiğinde vücut insülin salgılar ve yağ depolanmaya başlar. Dolayısıyla beyaz ekmek beslenme düzeninden çıkarılmalıdır. Aynı şekilde beyaz unla yapılan her şeyden kaçınılmalıdır.

Alkol ve Sporcu İçecekleri

Biri zararlı diğeri zararsız gibi gelse de her ikisi de spor yapanlar için beslenme programının dışındadır.  Alkol vücut sıvısını azalttığı gibi metabolizmayı da yavaşlatır. Sporcu içecekleri ise yapay içeriğe sahip olması sebebiyle tercih edilmemelidir.

Patlamış Mısır

Listenin en şaşırtıcı ürünlerinden biridir. Patlamış mısır kalorisi düşük olması nedeniyle sağlıklı olarak bilinse de kas yapmak isteyen kişiye hiçbir getirisi yoktur. Kalori alarak kas gelişimi mümkün olduğundan mısır yerine meyveler daha sağlıklıdır.

Hazır Şarküteri Ürünleri

Sucuk, sosis, salam ve jambon gibi yapay ürünler tamamen unutulmalıdır. Bu ürünler içerdikleri aşırı tuz ve nitrat dışında vücuda başka zararlı şeyler de sokar. Dolayısıyla fabrikasyon olan bu ürünler kas gelişimine engel olur.

Vücut geliştirenlerin yemesi gerekenler protein bakımından zengin, vücutta kas oluşumu destekleyecek gıdalar olmalıdır.

Benzer Yazilar

Afrodizyak Besinler

Ahmet DOĞDU

Kaliteli Sperm Sayısını Arttıran Gıdalar

Letonya’da Erkek Kıtlığı Yaşanıyor!

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Cinsel Gücü Arttıran Egzersizler Nelerdir?

Editor

Kışın Dökülen Saçlar için Bakım Önerileri

Ahmet DOĞDU

Cilt Tipinizi Bilin

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz