Image default
Erkek Sağlık

Kasıkta Şişlik Hangi Hastalıkların Habercisi?

Günümüzde 70 yaş üzeri her iki erkekte görülen kasıkta şişlik hastalığının artmaya devam ettiği açıklandı. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Güler tarafından yapılan açıklamaya göre “70 yaş ve üzeri her iki erkekten birinde kasık şişkinliği yani kasık fıtığı belirtilerinin artmaya devam ettiği” açılandı. B haber üzerine kasık fıtığının ne olduğu hakkında araştırmalar yapılmaya devam edildi. Kasık fıtığının ne olduğu ve belirtilerinin neler olduğu hakkında açıklamalarda bulunan Mehmet Güler, bu şişkinliğin yani kasık fıtığının karın duvarında yer alan zarların zayıflaması sonucu belirtilerine oluşmaya başladığı ve bu ağrının kasıkta şişkinlik, kasık ağrısı şeklinde kendini gösterdiği açıklandı. Hatta bazen bu ağrının öksürme, ayakta durma gibi belirtiler sonucunda da oluştuğu açıklandı.

Muayene Yeterli 

Verilen bilgilere göre, çok küçük fıtık hariç teşhis için sadece muayenenin yeterli olması gerektiği bildirildi. Kasıkta şişlik hastalığının kadınlara oranla erkeklerde 7 kat daha fazla görüldüğünün açıklamasını yapan Güler, bu hastalığın terar edilmesi yani sıklıkla görülmesinin yaşa göre değiştiğini açıkladı. Bunun sonucunda neredeyse 70 yaş ve üzeri olan erkeklerin ikisinden birinde mutlaka bu hastalığın görüldüğü açıklandı.

Kimlerde Görülür?

Yapılan açıklamalara göre, kasıkta şişlik yani kasık hastalığının daha çok şişmanlarda, bağdokusu bozukluğu olanlarda, karnında sıvı toplanması oluşanlarda, uzun süreli sürekli öksürenlerde,kabızlığı olanlarda,özellikle ağır işlerde çalışanlarda kasık fıtığı hastalığının görüldüğü açıklandı.

Tedavi Edilmeyen Fıtık Tehlikeli

Kasık fıtığının belirtileri sonucu bu hastalığın tedavi edilmemesi bazı sorunlara yol açabilir. Özellikle bazı karın fıtığı hastalığının cilt altında, torbada şişlik gibi belirtileri görülebilir. Böylece uzun süreli devam eden bu hastalığın mutlaka alanında hekim tarafından muayene edilerek tedavi altına alınması gerekir. Üstelik tedavi edilmezse onarılması gereken alan büyük ve tedavisi zorlaşır.

Benzer Yazilar

Prostat Büyümesinin Önüne Nasıl Geçilir?

Editor

Kegel Egzersizleri Erken Boşalmayı Önlemede Etkili Oluyor

Editor

Sağlıklı erkeğin cinsel yaşam süresi uzun

Ahmet DOĞDU

Renklerle Cinsellik

Ahmet DOĞDU

Tıraş Sonrası Tahriş Belirtilerine Son

Ahmet DOĞDU

Çalma Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir

Editor

Yorum Yaz