Image default
FelsefErkek

Kaybetme Korkusu İlişkileri Nasıl Etkiliyor?   

Kaybetme korkusu kadın ya da erkek olsun insanların küçük yaşlardan itibaren edindikleri ruhsal bir korkudur. İlerleyen yaş dönemlerine tekrar etmesiyle bazen negatif durumlar ortaya çıkarabilir.

İlişkilerde kaybetme korkusu daha çok kadınlarda gözüküyor gibi dursa da bir çok erkek de ikili ilişkilerinden kaybetme korkusu yaşıyor. İkili ilişkilerinizde karşınızdaki kişiyi kaybetmekten aşırı bir endişe ya da korku duyuyorsanız ve bu yoğun endişe duyduğunuz durum sıklıkla başınıza geliyorsa (bir döngü halini almışsa) sizde kaybetme korkusu olduğu söylenebilir.

Kaybetme Korkusu Kaybettirir 

Elbette herkes aşık olduğu, sevdiği, değer verdiği kişiyi kaybetmek istemez. Ancak bu durum aşırı bir korku ve endişe yaratarak ilişkiye zarar veriyorsa kaçınılmaz son yaşanacak demektir. Bazı uzmanlara göre kaybetme korkusu aşırı olduğu takdirde ilişkiler için kaybetme sebebi olurken, bazı uzmanlara göre ise kaybetme korkusu ilişkiyi ayakta tutan bir duygudur. Her duygu, düşünce ve durum gibi aşırı dozda yaşanacak olan kaybetme korkusu yarardan çok zarar getirecektir.

 

Azı Karar Çoğu Zarar

İlişki yaşamaktaki amacınız paylaşıma yönelik değil de bir ihtiyacı karşılamaya yönelikse yaşadığınız bu ilişki bir süre sonra kaçınılmaz olarak bağımlılığa dönüşecek ve kaybetme korkusu olarak kendini gösterecektir. İlişkilerde kaybetme korkusu genellikle diğer olumsuz duygularla beraber seyreder ve hatta kaybetme korkusunun temelinde bu duyguların yattığı söylenebilir. Başta kendine güvenmeme, daha sonra insanlara güvenmeme, aşağılık kompleksi ve kendini değersiz görme gibi ikiz duygu ve davranışlar ile beraber seyreden kaybetme korkusu her şey gibi doğru dozda ve miktarda olursa ilişkiler için olumlu olacaktır.

İlişkilerde kaybetme korkusu olmadığı durumlarda, iki taraftan biri ya da her ikisi de birbirlerini amiyane tabirle “çantada keklik” olarak görürlerse yaşanan ilişki tehlikeye girmiş ve büyük ihtimalle bitmeye mahkumdur.

Benzer Yazilar

Türkiye’de Erkek Dergileri ve Okuma Alışkanlığı

Ahmet DOĞDU

Futbolu Seven Kadın Erkekler İçin Çekici mi?

Ahmet DOĞDU

Erkekler kadın için neler yapar?

Ahmet DOĞDU

Kadınlara Seksi Gelen 7 Erkek Davranışı

Editor

Romantik Bir Yılbaşı Gecesi için Harika Öneriler

İlk Buluşmada Bunları Yapmayın

Yorum Yaz