Image default
Erkek Sağlık

Kegel Egzersizleri Erken Boşalmayı Önlemede Etkili Oluyor

Hem erkekler hem de kadınlar tarafından uygulanabilen kegel egzersizleri temelde pelvik kasları kasıp rahat bırakmakla yapılan oldukça basit bir egzersizdir. Kegel egzersizleri faydaları adlı listede sağlığa ne gibi etkileri olduğunu görebilirsiniz.

Kegel egzersizleri faydaları
Kegel egzersizleri faydaları

Kegel Egzersizleri Faydaları

  • Kadınlarda vajinal sarkma ve idrar kaçırma gibi sorunları engeller. 
  • Kegel egzersizlerini uygulayan erkek ve kadınların pelvik taban kaslarını düzenli bir şekilde kontrol edebilmesi sonucunda cinsel ilişki sırasında daha yüksek haz aldıkları kanıtlanmıştır. Pelvik taban kaslarının güçlenmesi cinsel organ bölgesindeki kan akışını hızlandırdığından hem erkeğin hem kadının orgazm olmasını kolaylaştırır ve kasların duyarlılığı sayesinde daha yüksek haz almasını sağlar. 
  • Kadınlar için daha çok önem arz eden kegel egzersizlerine mümkünse ergenlik döneminde başlanması gerekmektedir. 
  • Genç kızlarda cinsel organ bölgesinin sıkı ve dar olması nedeniyle kontrol edilememesinin önüne geçmek kegel egzersizleriyle mümkündür.
  • Ayrıca mesanenin kapalı kalma kabiliyetini geliştiren egzersizler sayesinde enfeksiyonlardan korunabilirsiniz. 

Yukarıda belirtilen listede kegel egzersizleri faydaları sıralanmıştır. Ayrıca kegel egzersizleri erkeklerde ne işe yarar diye merak edenler için erkeklere olan faydalarını da sıraladık.

Kegel egzersizleri erkeklerde ne işe yarar?
Kegel egzersizleri erkeklerde ne işe yarar?

Kegel Egzersizlerinin Erkeklere Faydaları

Bu egzersizleri erkekler tarafından özellikle ereksiyon sorunları ve erken boşalma problemi için uygulanmaktadır. Egzersizlerin iki soruna da iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu noktada kısaca erken boşalma nedenleri başlıca psikolojik ve fizyolojik olarak ikiye ayrılır. Fakat genellikle sorun psikolojiktir. Bu egzersizler de erkeklerde bu sorunları önlemede güçlü bir etkisi olduğu bilinmektedir. Cinsel fonksiyonu arttırarak aynı zamanda iç organların (üretra, mesane ve bağırsaklar) da fonksiyonlarını iyileştiren ve güçlendiren bir etkiye sahiptir. Ayrıca kegel egzersizlerinin prostat hastalığının tedavi sürecinde de oldukça yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Benzer Yazilar

Kalp Krizinde Alınacak Önlemler

Ahmet DOĞDU

Afrodizyak Besinler

Ahmet DOĞDU

İdrarda Güçlüğün Sebebi Bu Olabilir

Ahmet DOĞDU

Erkek Sağlığında İhmal Edilen Noktalar

Hazımsızlıktan Kurtulmak İçin Beslenmenize Dikkat Edin!

Editor

Kelliğinizi Gizleyecek Tüyolar

Editor