Image default
Sportaküs

Kendi Plaj Olimpiyatınızı Yaratın

Yaz Olimpiyatları dört yılda bir geliyor olabilir. Ancak siz, kendi olimpiyatlarınız için bu kadar beklemek zorunda değilsiniz. Deniz, kum, voleybol filesi, frizbi ve birkaç kafa dengi arkadaş olduğu sürece plajda rekabet ve güç gösterisi her zaman imkân dahilinde.

Bir macera turizmi şirketi olan Adventures by the Sea’nin ortaklarından Michelle Knight, “Plajda olmak ve rekabet duygusu, insanların içindeki atleti ortaya çıkarıyor” diyor.

Plaj oyunlarınızı planlarken önemli iki tavsiye:

1. Olimpiyatınızın süresini bir-iki saatle sınırlı tutun ki yorgunluk başa vurup sinirler gerilmesin.

2. Oyunların her birini dikkatle planlayın.

“Herkese hitap eden oyunlar seçmek çok önemli” diyor Cynthia Shon, şirketlere takım ruhu aşılayan aktiviteler düzenleyen Corporate Games’in başkanı olarak. “Oyuncuların kondisyonunu dikkate alın, kumda oradan oraya koşmak kolay değildir.” Yani bu ne demek? Beş tane koca adam, bir topun peşinde sabahtan akşama kadar futbol maçı yapmayın demek.

Aşağıda saydığımız oyunlar, uzmanlarımız tarafından test edildi ve onaylandı. Etrafta plaj yoksa, çimenlik bir alanda da yapabileceğiniz aktivitelerin sonunda altın madalyanın ne olacağını seçmek ise size kalmış.

Plaj Voleybolu
Plaj Olimpiyatlarının olmazsa olmazı! Lisede voleybol oynamayan yoktur. Ancak bu sefer, plajın yumuşak kumları sayesinde topa yapacağınız artistik uçuşlarınız yüzünden sakatlanma riskiniz de yok denecek kadar azalacak. Yeterince adamınız varsa, şu çılgın sistemi deneyin: Dört adet voleybol filesini bir X oluşturacak şekilde dizin. En az ikişer kişilik dört takım kurup X’in dört bir tarafında saf tutun. Top size geldiğinde, karşınızdaki üç takımdan istediğiniz birinin sahasını hedefleyebilirsiniz. Voleybolun servis ve puan kuralları aynen geçerli. Bu sistemin güzel tarafı, güçlü bir takım karşısında diğerleri işbirliği yapabilir ve onları alt etmeyi başarabilir.

Uçan Frizbi Golfü
Her türlü plaja uyum sağlar ve kısa zamanda oynamaya başlayabilirsiniz. İki takıma ayrılın, uzakta hedef bir nokta seçin ve başlangıç yerinden frizbiyi sırayla fırlatın. Daha sonra her takım kendi arasında kimin atışının en iyisi olduğuna karar verir ve tüm takım ikinci atışlarını oradan yapar. Hedef noktaya ilk isabet ettiren kazanır. Michelle Knight, frizbi fırlatmak konusunda çok yetenekli olmayanlara yardımcı olan ekip arkadaşlarının takım ruhunu güçlendirdiğini söylüyor.

İp Çekme
Açıklanacak pek bir tarafı yok. Önce bu işe uygun kalın bir ip edinin, sonra da iki takıma ayrılıp kuvvetlice asılın! Daha fazla heyecan için, kaybedenlerin içine düşeceği bir “utanç çukuru” da kazabilirsiniz.

Bayrak Yarışı
Suyunuzu sıkacak büyük final! Tam anlamıyla hayal gücünüze, araziye, plajın büyüklüğü ve kalabalıklığına göre şekillenecek bir heyecan fırtınası.

Bayrak yarışının içine aklınıza ne gelirse katabilirsiniz. Kano yarışı, kovalara ellerinizle su doldurmak, suda üç ayaklı çuval koşusu, plaj şezlongu engelli yarışı ve kumda sürünme gibi oyunların hepsi de mümkün.

Uzmanlarımız, yarışın en azından bir parçasının zeka oyunu olmasını öneriyor. Küçük bir yap-boz örneğin. Bu sayede fiziksel olarak ekip arkadaşları kadar fit durumda olmayanlara da rekabet şansı doğmuş olacak.

Fiziksel ve zihinsel yetenekleri içeren bir diğer eğlenceli oyun ise “Kağıt Tabak Mayın Tarlası”. Her takımdan bir kişinin gözlerini bağlayın ve yerlere saçılmış kağıt tabakların arasından arkadaşlarının komutlarıyla oyun alanının karşısına geçmesine çalışın. Bir tabağa basarsa, baştan başlamak zorunda kalır.

Plajda oyun seçenekleri sınırsız!

Benzer Yazilar

Kalesini En Uzun Süre İle Gole Kapatan Eldivenler

Editor

Yüzmenin Erkek Fizyolojisine Etkileri

Ahmet DOĞDU

Aletsiz Vücut Geliştirme Hareketleri

Ahmet DOĞDU

Dünyanın En İlginç 3 Sporu

Ahmet DOĞDU

6 Adımda Sağlık İçin Spor

Editor

Sporun En trend Hareketi; Lunge

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz