Image default
Erkek Sağlık

Erkeklerde kıl dönmesi

doktor

Ne çok karşımıza çıkar bu kıl dönmesi değil mi? En çok da erkeklerde oluşur. Bizde sizin için kıl dönmesi hakkında bilgi verelim dedik:

Başta dediğimiz gibi kıl dönmesi en sık erkeklerde oluşur. Bir diğer adıda Pilonidal sinüstür. Pilonidal sinüs kuyruk sokumu, göbek çukuru, koltuk altı ve kasıkta görülür.

Kıl dönmesi genellikle hayati tehlike içeren bir hastalık türü değildir. Ancak kıl dönmesi sorunu ile karşı karşıya kalan kişilerde çalışmalarının verimliliğini olumsuz etkileyen bir hastalıktır. Kıl dönmesi doğuştan olan bir hastalık değildir. Deriden dışarı çıkan kılların ters dönmesi ya da dışarı çıkamaması gibi durumlarda deri altında bir kese oluşur. Bazen tek bir kıl bazen de toplu halde yumaklaşmış kıllar bu kesenin içinde birikir. Aynı zamanda keseye cilt dışındaki bakterilerin de gelmesiyle iltihaplanma kaçınılmaz olur.

KOLTUK ALTI

Bu bölgede görülen kıl dönmesinin sebebi genellikle ağda ve tıraştır. Koltuk altında ki kıl dönmesi daha çok kadınlarda görülür.

KUYRUK SOKUMU

Kuyruk sokumu bölgesi kişiler tarafından kolay görülen bir bölge olmadığı için kıllar derinin altında oldukça büyük bir kese oluşturabilir ve kişi fark edemez. İlerleyen zamanlarda iltihaplanma olunca ağrı ve şişlik meydana gelir. Şişlik oluşmuşsa eğer ilk tedavi yöntemi cerrahi bir operasyonla apsenin temizlenmesidir. Oluşan ve kıllarla dolmuş olan kesenin cerrahi bir işlem ile bulunduğu yerden çıkarılması gerekir.

GÖBEK ÇUKURU

Bu bölgede, vücuttan dökülen kılların toplanması ve bölgede ki kılların içe doğru büyümesi gibi durumlarda iltihaba bağlı apseler gelişir. Göbek çukuruna toplanmış kılları kişi banyo esnasında göbek çukuruna zarar vermeden temizleyebilir.

Benzer Yazilar

“Ofisteki Kurt Adam” için iş Yerinde Tıraş

Ahmet DOĞDU

Şeker Hastalığı Ve Cinsel Sorunlar

Editor

Alerji Mevsimine Dikkat!

Editor

Günlük Alınan Gıda Takviyelerine Co Enzyme Q 10 Ekleyin!

Ahmet DOĞDU

Her gün tıraş olmak, kıl dönmesi ve sivilcelere sebep olur mu?

Ahmet DOĞDU

Dümdüz Bir Karın İçin 7 Yol

Editor

Yorum Yaz