Image default
Kapak

Kırmızı Et Erkekleri Sakinleştiriyor

Günümüzde yeme içme kültürü çok ayrı bir öneme sahiptir. Şehirleşmenin getirmiş olduğu bir takım sorunların başında nüfus kalabalıklaşması gelmektedir. Eskiden insanlar köylerde dağınık şekillerde yaşar ve her köy kendi insanına yetecek olan taze gıdayı üretebilmekteydi. Ancak şehirleşmelerle beraber insan sayısı yüz ölçümüne göre sıklaştı, bu da gıdaların korunması ve uzun ömürlü olması için farklı önlemler alınmasına sebep oldu. Bu durum yeme içme kültürümüzün değişmesine sebep oldu ve bazı yanlış bilinen şeylerin doğru, doğru bilinen şeylerin de yanlış olduğunu ortaya çıkardı. Bunlardan birisi de, sanılanın tam tersine kırmızı etin erkekleri yatıştırdığının ortaya çıkma durumudur. Kadınlar artık erkek sinirliyken ne yapılmalı diye düşünmemelidirler.

Kırmızı Eti Gören Sakinleşiyor

Kanada’da bulunan McGill Üniversitesi öğretim görevlilerinin yapmış oldukları araştırma sonucuna göre; Stresli ve yoğun bir gün geçiren erkeklere eşleri tarafından bir parça kırmızı et ikram edildiğinde, erkeklerin sakinleştiği gözlemlendi. Araştırmada; 82 erkeğe, içlerinde kırmızı et fotolarının da bulunduğu bir takım resimler gösterildi. Bu arada, katılımcı erkeklere bir metin okuyacak olan yardımcılarının hata yapması durumunda, sesli bir şekilde ceza verebilecekleri söylendi. Et resimlerini gören katılımcı erkeklerin daha fazla saldırgan tavırlar göstereceği beklenirken, aksine katılımcıların daha sakin tavırlar sergiledikleri belirlendi ve bir nevi erkeğin siniri nasıl geçer sorusunun da cevabı bulunmuş oldu.

Bu Durum Atalarımızdan Yadigar

Araştırmanın lider konumunda bulunan öğretim görevlisi Frank Kachanoff, gelen sonuçların kendisini oldukça şaşırttığını belirtti. Aslında tam tersi bir sonuç beklediğini dile getiren ve alanında uzman öğretim görevlisi bu duruma değişik bir şekilde yorum getirdi. Yemek zamanı ailesi ve arkadaşlarıyla mutlu olan atalarımızın yemeklerinde kırmızı et tercih ettiğini ve bilinçaltının da bu yüzden kırmızı et görünce mutluluğa programlandığını, bunun da bize atalarımızdan kalıtım yoluyla miras kaldığını belirtti. Uzman aynı deneyi av resimleri kullanarak yapacağını da ekledi. Sinirli erkek nasıl sakinleşir sorusunun bir cevabı da bulunmuş oldu.

Benzer Yazilar

En İyi Yılbaşı Eğlencesi Önerileri

Ahmet DOĞDU

Absent Çeşitleri ve Ülkeleri

Ahmet DOĞDU

En İyi Arkadaşına Aşık Olanlar

Ahmet DOĞDU

Yoga Mı?

Ahmet DOĞDU

2011 de vizyona giren Türk filmleri

Ahmet DOĞDU

Sarışınların psikolojik özellikleri

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz