Image default
Sportaküs

Kış Aylarında Spor Yapmak İçin 4 Neden

Kış ayları geldiğinde gezmek için ayrılan zamanımızı bir spor salonuna üye olarak değerlendiren bir toplum olarak, neler yapmamız gerektiğini araştırarak ya da spor salonlarında özel dersler ile yardım alarak yapmaktayız. Peki nerede spor yapmalıyız ? Yapacağımız spor aktivitesini neye göre seçmeliyiz ? Amacımızı belirledikten sonra ne şekilde çalışmalıyız ? Hangi aktiviteler ne için yapılmalıdır ? Bu ve benzeri soruların cevaplarını bulabileceğiniz yazımı dikkatle okuyunuz.

  1. Spor için Mekan Tercihi

Öncelikle kış aylarında havanın soğuk olduğunu düşünecek olursak öncelikli tercihimiz Fitness spor merkezleri olacağını belirtmeliyim. Bu tarz tesisler arasından ilk tercihimiz tabi ki bütçemize göre olanlar arasından kapalı havuzu olanlar olmalıdır. Bunun nedeni ni yazımın devamında öğrenebilirsiniz.

Açık koşu pistleri, park ve bahçeleri yağışsız havalarda tercih etmekte faydalı olacak fakat her havada spor yapmak için müsait olamayabilmektedir.

  1. Amaç ve Süre Belirlemek

Spora başlamadan önce her zaman amaç ve süre belirlenmelidir. Örneğin, 6 ay sonunda x kiloda olmak, 4 ay sonunda % x yağ yüzdesine sahip olmak veya sahip olunan sakatlıkları rehabilite etmek gibi amaçlarımız olabilir.

  1. Yapabileceğimiz Spor Aktiviteleri

Üye olunan tesiste genelde akşam saatleri yoğunluğunu karşılamak açısından Zumba, Pilates, Spinning vb. grup dersleri yapılmaktadır. Spora ilk defa başlayan ya da sporcu olmayan kişiler ‘’ Sedanter ’’ olarak adlandırdığımız kişiler bu tarz grup derslerine hemen başlamak yerine belli bir seviyeye ulaştıktan sonra katılmalıdır.

  1. Kilo vermek için Spor Tercihimiz Ne Olmalı ?

Kilo kontrolü sağlamak için önceliğiniz spordan ziyade beslenme kontrolü olmalıdır. Beslenme konusunda düzen sağladığınızı düşündükten sonra buna uygun bir şekilde spor yapmanız sizi hedefinize daha çabuk ulaştıracaktır. Bununla ilgili daha geniş kapsamlı yazımı sizlerle paylaşacağım.

Kilo vermek için daha çok aerobik egzersizler dediğimiz, vücudumuzun oksijen kullanarak enerji tükettiği çalışmalar yapmamız gerekir. Bu tarz egzersizler; yürüyüş, jogging, koşu, bisiklete binmek, yüzmek, kürek çekmek, kayak yapmak aerobik egzersizlere örnektir. Bu egzersizleri minimum 30 dakika yapacak şekilde sürdürmeli, ara vermeden ve nefes nefese kalmayacak şekilde bir tempo belirlemeliyiz. Bu tempoları belirlerken nabız değerlerimizden faydalanarak çalıştığımızda daha verimli antrenman yapacağımızı unutmamalıyız.

Spor çalışmalarımızı sadece belirli dönemlerde yapmak yeterli olmamakta, hedefimizi belirlediğimiz süre sonunda tekrar güncelleyerek spor yapmaya devam etmemiz gerekmektedir. Sporla ve sağlıkla kalın…

Benzer Yazilar

Kol Kaslarını Geliştirmenin Yolları

Editor

En Tehlikeli 5 Spor

Editor

2018 FUTBOLUN EN İYİLERİ

Editor

Türkiye’de Golf

Ahmet DOĞDU

Ağırlık Çalışması Yapılırken Dikkat Edilecek Unsurlar

Ahmet DOĞDU

Tenis Nasıl Oynanır

Ahmet DOĞDU