Image default
Erkek Sağlık

Kış Depresyonuyla Baş Etmek

Kış Depresyonuyla Baş Etmek

ABD’deki Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü’ne göre, her on Amerikalıdan biri Mevsimsel Depresyon’dan (SAD) mustarip. Bizim bilimsellikten tamamen uzak görüşümüze göre de, kış mevsiminin insanlar üzerinde moral bozucu etkisi olduğu bir gerçek. Nasıl olmasın? Sabah kör karanlıkta uyanıp yine karanlık bir havada işe gidiyoruz. Ve tabii bir de o dondurucu soğuk…

Neyse ki, bu kasvet perdesini yırtmak mümkün. Hem de ilk uçakla sıcak bir ülkeye göç etmek zorunda kalmadan… Farklı kulvarlardan uzmanlara -ki bunlar arasında SAD’i keşfeden kişi de var- kışın getirdiği mutsuzluk hissiyle nasıl başa çıkabileceğimizi sorduk. Şimdi, gün ışığını hayatımıza yeniden sokmanın vaktidir!

SAD Uzmanı
Mevsimsel Depresyon olarak tanımlanan SAD’in ana sebebi, ışık eksikliği. Bu sorunla boğuşanlara tavsiyem ise basit: Daha fazla ışığa çıkın! Bunun için özellikle sabahları dışarıda yürüyüş yapabileceğiniz gibi, evinize daha fazla ışık girmesini de sağlayabilir veya özel birtakım ışık kaynakları satın alabilirsiniz. Eğer ışık terapisi için özel olarak satılan lambalardan almayı tercih ederseniz, özellikle sabahları karşısında oturmanız yeterli. Olumlu etkileri dört gün içinde hissetmeye başlayacaksınız. — Dr. Norman Rosenthal, Winter Blues kitabının yazarı.

Yoga Eğitmeni
Duruşunuzu düzeltirseniz, kendinize olan güveniniz de gelişecektir. Kendini mutsuz hisseden insanlar genellikle düşük omuzlara, çökmüş bir göğse sahiptir ve sürekli yere bakma eğilimindedirler. Bu duruş şekli kalbe baskı yapar ve diyaframın özgürce hareket etmesini engeller. Yoga, kan akışını hızlandırarak kaslara, organlara ve sindirim sistemine oksijen taşır. Vücudumuzu canlandırmaya yardımcı olur. Ayrıca kaslarımızı gevşeterek bedenimizin enerji hatlarını açar, sinir sistemimizin dengesini sağlar. — Ducky Punch, Yummy Yoga kurucusu.

Doğal Tedavi Uzmanı

Sinir sistemini ve ruh halini düzenleyen sarı kantaron otunu (St. John’s Wort) deneyebilirsiniz. Ayrıca B6 ve E Vitamini gibi vitamin takviyeleri de moralinizi yükseltmeye yardımcı olacaktır. Magnezyum da anksiyete (endişe), uykusuzluk ve kış mevsimine bağlı ağrılara iyi gelebilir. — Dr. Kathia Roberts

Yaşam Koçu

Doğrudan şaşmayın. Mevsim değişiminde, sizi neyin mutlu ettiği konusunda dürüst olun ve onun peşinden gidin. Örneğin, sabahlar soğuk ve karanlık olduğunda battaniyenizin altından çıkmak istemeyebilirsiniz. Ancak sizi gerçekten mutlu edecek olan şey kan akışınızı hızlandırmak ise, o halde onu yapmalısınız. Örneğin, alarmlı saatiniz çaldığında kapatıp uyumamak iyi bir başlangıçtır. — Will Craig, Handel Group’ta Eğitim Programları Direktörü.

Spor Hocası
Fiziksel olarak fit olduğumuzda, stresle daha iyi başa çıkarız. Kışın tekdüzeliğinden kurtulmanın en etkili yolu spor yapmaktır. Fiziksel olarak aktif olduğunuz sürece Pilates’ten kardiyo çalışmasına kadar her tür aktivite yardımcı olacaktır. Ben size bir güç geliştirme programı tavsiye edebilirim, zira vücudunuzdaki testosteron seviyesi de artacak ve kendinizi daha iyi ve güvenli hissetmenizi sağlayacaktır. — Kevin Kohout, Kişisel spor eğitmeni.

Beslenme Uzmanı

Gün boyunca küçük öğünlerle beslenmek iyi bir fikirdir. Araştırmalar gösteriyor ki, Omega-3 yağ asitleri depresyonun etkilerini gidermeye yardımcı oluyor. Bunları somon gibi soğuk su balıklarında; ya da ceviz ve keten tohumunda bulabilirsiniz. Eğer yapabiliyorsanız; kafein, şeker ve alkolden uzak durmaya çalışın. Alkol ve kafein ruh halinizi değiştirir ve alışkanlık yaparlar. Aşırı şeker tüketimi de bitkinlik ve ruh halinde düzensizliğe yol açabilir. Son olarak, bol bol su için. Unutmayın, suyun yerini başka hiçbir şey tutmaz. — Carrie Wiatt, Beslenme Uzmanı.

Mutluluk Uzmanı

Yürüyüşe çıkın. Kış aylarında bir iç mekandan diğerine seğirtmek normal bir uğraş haline gelir. Ancak sürekli kapalı mekanda olmak insanı mutsuz eder. Havayı içinize çekebileceğiniz ve hücrelerinize enerji doldurabileceğiniz kısa bir yürüyüş moralinize de iyi gelecektir. Kötü havada yapacağınız bir yürüyüş bile terapi etkisi yapabilir! — Gretchen Rubin, Mutluluk Projesi kitabının yazarı.

Terapist

Depresyona karşı mücadelede en etkili yol, moral bozukluğunuzun bir girdap gibi büyümesine engel olmaktır. Kendinizi depresif düşüncelere saplanmış bulursanız, bu düşünceleri sorgulayın ve değiştirmeye çalışın. Tüm dünya size karşıymış gibi hissederseniz, bunun aslında doğru olmayabileceğini, yalnızca bugünlük kendinizi kötü hissediyor olabileceğinizi düşünün. Bununla beraber, o an için yapmayı istemediğiniz şeyler yapın: Egzersize başlayın veya arkadaşlarınızla buluşun. Negatif düşüncenin galip gelmesine izin vermeyin! — Doric George, Terapi Uzmanı.

 

Benzer Yazilar

Erkeklerde kıl dönmesi

Ahmet DOĞDU

Vücut Geliştirirken Tüketilen Ürünler

Ahmet DOĞDU

Doğru Tıraş Olmanın Püf Noktaları

Ahmet DOĞDU

Erkeğin kadından önce ölme sebebi

Ahmet DOĞDU

Prostat Kanseri Belirtileri Neler? Tedavi Yöntemi Nasıldır?

Editor

Seks için gözlerinizden olmayın!

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz