Image default
Garaj

Kış Lastiği Neden Gerekli?

Araç kullananların korkulu rüyasıdır; soğuk havalar ve kar yağışı. Her sene kış geldiğinde alışmışızdır akşam haberlerinde kayan ve kaza yapan araçları izlemeye. Aslında kış lastiği tam da bu noktada devreye girmekte.Kışın zor şartları için geliştirilen bu lastikler özel profilli olmalarının yanı sıra yazın kullanılan lastikler gibi soğuk havalarda sertleşerek kaymaya da neden olmuyor. Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan araçlar için getirilen zorunlu kış lastiği uygulaması bu kapsamda bir kasımdan itibaren uygulanmaya başlandı.

Kış lastiği sembolü nasıldır?

Zorunlu kış lastiği uygulaması ile bu kapsama giren ve kış lastiği takmayan araçlara para cezası uygulanıyor İşte gerek kış şartlarının olumsuz etkisinden gerekse yasal zorunluluk gereği kış lastiği takmak isteyen sürücüler bu lastiklerin üzerinde bulunan sembol ile lastiklerin kış lastiği olup olmadığını kolaylıkla anlayabilmektedir

Dört mevsim lastikler kış lastiği midir?

M+S harfleri ile ifade edilen dört mevsim lastikleri kış lastiği değildir.Ancak lastik üzerindeki M+S harflerinin yanında kış lastiği sembolüde bulunursa bu lastikler kış lastiği olarak değerlendirilmektedir.

Kış lastiği zincire Alternatif midir?

Kış lastiği karlı buzlu zeminlerde yumuşak ve soğuk havalarda sertleşmeyen yapısı ve özel desenleriyle avantajlar sağlamaktadır. Ancak yoğun kar yağışı ve kaygan zeminlerde patinaj zincirinin yerini tutamayabilir. Her ikisini de güvenli bir sürüş için gerekli zamanlarda ve yerlerde kullanmakta fayda vardır.

Lastiklerin jantlarıyla birlikte değişimi

Genelde aracın üzerinde bulunan lastikler jantlardan çıkarılarak kış lastikleri takılmaktadır. Bu durum zaman kaybının yanı sıra lastiklerin yıpranmasına neden olmaktadır. Zamandan tasarruf etmek isteyen ve yıpranmanın önüne geçmek isteyen sürücüler yazlık ve kışlık lastikleri için ayrı jant kullanabilirler. Tek seferlik bu maliyet zamandan tasarruf etmek ve yıpratmayı önlemek için düşünülebilir.

Teknolojinin gelişmesi ile insanoğlunun doğa ile imtihanı daha da kolaylaşmaktadır .Kış lastiğinin; daha zahmetsiz, daha ekonomik ve daha faydalı olan alternatifi teknolojik olarak ortaya konuluncaya dek kışı güvenle atlatmanıza yardımcı olmasını dilerim. Güvenli yolculuklar.

Benzer Yazilar

Klasik Arabalar Hepsine Hayran Kalacaksınız.

Ahmet DOĞDU

Lamborghini’nin en hızlı yol aracı

Ahmet DOĞDU

Renault Dezir Concept

Ahmet DOĞDU

Araç Kaplama Sanattır

Ahmet DOĞDU

En Az Yakan Dizel Arabalar

Editor

İşte Yeni Honda Civic Type-R

Editor