20.3 C
Istanbul, TR
Salı, Haz 18, 2019
Garaj

Kış Lastiği Neden Gerekli?

Araç kullananların korkulu rüyasıdır; soğuk havalar ve kar yağışı. Her sene kış geldiğinde alışmışızdır akşam haberlerinde kayan ve kaza yapan araçları izlemeye. Aslında kış lastiği tam da bu noktada devreye girmekte.Kışın zor şartları için geliştirilen bu lastikler özel profilli olmalarının yanı sıra yazın kullanılan lastikler gibi soğuk havalarda sertleşerek kaymaya da neden olmuyor. Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan araçlar için getirilen zorunlu kış lastiği uygulaması bu kapsamda bir kasımdan itibaren uygulanmaya başlandı.

Kış lastiği sembolü nasıldır?

Zorunlu kış lastiği uygulaması ile bu kapsama giren ve kış lastiği takmayan araçlara para cezası uygulanıyor İşte gerek kış şartlarının olumsuz etkisinden gerekse yasal zorunluluk gereği kış lastiği takmak isteyen sürücüler bu lastiklerin üzerinde bulunan sembol ile lastiklerin kış lastiği olup olmadığını kolaylıkla anlayabilmektedir

Dört mevsim lastikler kış lastiği midir?

M+S harfleri ile ifade edilen dört mevsim lastikleri kış lastiği değildir.Ancak lastik üzerindeki M+S harflerinin yanında kış lastiği sembolüde bulunursa bu lastikler kış lastiği olarak değerlendirilmektedir.

Kış lastiği zincire Alternatif midir?

Kış lastiği karlı buzlu zeminlerde yumuşak ve soğuk havalarda sertleşmeyen yapısı ve özel desenleriyle avantajlar sağlamaktadır. Ancak yoğun kar yağışı ve kaygan zeminlerde patinaj zincirinin yerini tutamayabilir. Her ikisini de güvenli bir sürüş için gerekli zamanlarda ve yerlerde kullanmakta fayda vardır.

Lastiklerin jantlarıyla birlikte değişimi

Genelde aracın üzerinde bulunan lastikler jantlardan çıkarılarak kış lastikleri takılmaktadır. Bu durum zaman kaybının yanı sıra lastiklerin yıpranmasına neden olmaktadır. Zamandan tasarruf etmek isteyen ve yıpranmanın önüne geçmek isteyen sürücüler yazlık ve kışlık lastikleri için ayrı jant kullanabilirler. Tek seferlik bu maliyet zamandan tasarruf etmek ve yıpratmayı önlemek için düşünülebilir.

Teknolojinin gelişmesi ile insanoğlunun doğa ile imtihanı daha da kolaylaşmaktadır .Kış lastiğinin; daha zahmetsiz, daha ekonomik ve daha faydalı olan alternatifi teknolojik olarak ortaya konuluncaya dek kışı güvenle atlatmanıza yardımcı olmasını dilerim. Güvenli yolculuklar.

Benzer Yazilar

Hatasız Kul Olmaz : Insignia

Editor

DUCATI DIAVEL AMG

Ahmet DOĞDU

TÜRKİYE’ DE YAPILAN İLK OTOMOBİL DEVRİM

Ahmet DOĞDU

ASTON MARTIN V12 VANTAGE ZAGATO

Ahmet DOĞDU

Yeni Audi Q3 Şimdi Daha Sportif ve Daha Büyük

Editor

Elektrikli Arabaların Yaygınlaşma Sebepleri

Editor