20.3 C
Istanbul, TR
Salı, Haz 18, 2019
Garaj

Kış Lastiği Nedir?

Yaz lastiklerinin malzemesi 7 °C’ın altındaki sıcaklıklarda sertleştiği için yola tutunması azalır. Kış lastiklerinin özel profillerinin yanısıra, üretildikleri silica** esaslı malzeme daha yumuşaktır ve 7 °C’ın altındaki soğuk hava şartlarında kuru asfalt, kar ve buzda tutunmayı artırır.

**silica: cam eritme fırınlarında yüksek sıcaklıkta eritilen silis, önce katı sodyum silikata, daha sonra su ile çözülerek sıvı sodyum silikata dönüştürülür. Silika lastiğin zemine tutunmasını sağlayan bir bileşimdir.

KIŞ LASTİĞİ UYGULAMALARI

Mevsimin değişmesiyle beraber araçlarımızda kış lastiği uygulaması 1 Aralık itibariyle;

Azami yüklü ağırlığı 3,5 ton ve üzeri olan kamyon, çekici, tanker ve sürücü dâhil 15’ten fazla koltuğu olan otobüs türü araçların sadece tahrikli (çeker) dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin kış lastiği olması zorunludur.

2. Bu lastiklerin M+S (Kar + Çamur) markalamalı olması yeterlidir. M+S ile birlikte kar tanesi markalaması (3PMSF, kar tanesi ve üç zirveli dağ işareti) olan lastikte kabul edilir.

3. Treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork) türü araçların lastiklerinin kış lastiği olma zorunluluğu yoktur.

4. Kamyon, çekici, tanker, otobüs, yarı römork ve römork türü araçlarda lastik diş derinliği en az 4 mm olmak zorundadır.

5. Tüm kurallar kaplanmış lastikler için de geçerlidir. Omuz bölgesinde ve yanakta M+S markalaması bulunmalıdır. 4 mm kuralı, kaplanmış lastikler için de geçerlidir.

6. Azami yüklü ağırlığı 3,5 ton’ un altında olan kamyonet ve sürücü dâhil 15’ten az koltuğu olan minibüs türü araçların direksiyon dâhil tüm dingillerine M+S veya kar tanesi markalaması olan kış lastiği takılması mecburidir. Bu kural A belgesi olan otomobiller için de geçerlidir.

KIŞ LASTİĞİ KONTROL VE DENETİMLER

Yetkililerin araç altında kış lastiği kontrolü yapmaları, kış lastiğinin bir emniyet unsuru olarak tutundurulması için son derece önemli olduğu görülmektedir. Avrupa da kış şartlarında kaza yapan v üzerinde kış lastiği olmayan araçlara kasko şirketlerinin ödeme yapmamasına kadar uzanan uygulama adımları olduğu görülmektedir.

“zincir anlık çözümler getirse de, kış lastiği kullanımı daha emniyetlidir.”

Benzer Yazilar

En Az Yakan Dizel Arabalar

Editor

Amerika’da Araba Kiralamak Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Editor

Araba Alacaklar İçin 10 Tavsiye

Editor

Araç Alırken Dikkat Etmemiz Gereken Hususlar

Editor

Yeni VW Caddy Modeline Teknik Bakış

Editor

Audi quattro Concept

Ahmet DOĞDU