Image default
Garaj

Klasik Amerikan Otomobiller

Bir zamanların efsane otomobilleri günümüzde nostaljiyi yaşatıyor. Cadillac, Chevrolet, Buick, Oldsmobile, Ford marka klasik amerikan otomobiller muhteşem tasarımlarıyla yollarda parmakla gösteriliyor.

1. Birçok Şehirde Kulüpleri Var

Klasik otomobil sahipleri yaşadıkları şehirlerde birbirleriyle iletişime geçip birer kulüp haline gelmişler. Üstelik kulüplerini daha da büyütüp dernek haline getiren topluluklar da var. Kulüp üyeleri; ”Bu herkesin anlayamayacağı bir hastalık. Bizi bizden başkası anlayamaz.” diye konuşuyor. Bu mantıkla bir araya gelen üyeler özel günlerde toplanıp şehirde konvoy yaparak insanlara klasik otomobillerin güzelliklerini göstermekten de geri kalmıyorlar.

2. Parçalarını Bulmak Çok Zor

Birçok kişi tarafından çok masraflı, parçası bulunmaz önyargısıyla yaklaşılan klasik otomobiller aslında bu kadar da korkulacak türden değil. Parçaları birçok firma tarafından temin edilebilir durumda. Üstelik klasik otomobil kulüpleri sosyal medyadan kendi içlerinde parça takası da yapıyorlar.

3. Bu İşin Babası Sekiz Otomatik

Klasik amerikan araç sahipleri tarafından sekiz otomatik olmazsa olmaz diye tabir edilen aslında sekiz silinir motor ve otomatik şanzıman. Altı silindirli modelleri de bulunan klasik amerikan araçların güçleri, egzoz sesleri, rahat kullanımları dolayısıyla klasik otomobil tutkunlarının tercihi sekiz otomatikten yana.

4. Tarif Edilemeyen Duygu

Adana’ da klasik otomobillerin restorasyonu ile ilgilenen Route 66 garaj sahibi ve ustası Murat Yapru bu arabalara karşı duyduğum aşk tarif edemediğim bir duygu diyor. 16 yaşından beri bu arabaların içinde büyüdüm diyen Yapru hobi mesleğe dönüştü. Şimdi adana ve çevre illerden restorasyon için bize gelen araçları tamamen orijinaline sadık kalarak büyük bir sevgiyle hayata döndürüyoruz. İnsanın sevdiği işi yapması kadar büyük bir mutluluk yok diye ekliyor.

5. Günümüz Teknolojisi Yıllar Önce Kullanılmış

Otomatik camlar, elektrikli ve ısıtmalı koltuklar, cruise kontrol, kırılır direksiyon gibi günümüz araçlarında kullanılan birçok teknolojik sistemler 1970′ lerden itibaren amerikan otomobillerde kullanılmış. Her sene farklı bir modelle karşımıza çıkan klasik amerikanlar günümüz özellikleriyle bu araçlara ilgisi olmayan insanlarda büyük bir şaşkınlık uyandırıyor.

6. Sahip Olmak İçin

Bu otomobilleri satın almak için sadece paranız olması yeterli değil. Genelde zor bir durumda kalınmadan satılığa çıkarılmayan otomobiller sahiplerinin göz bebeği olduğu için bu işe tutkun olmayan insanlara satılmak istenmiyor. Sahiplerinin bu hobiyi asla bırakmayacağız dediği otomobilleri tutkulu sahipleriyle yollarda görmek dileğiyle…

Benzer Yazilar

Auto Show 29 Ekim-7 Kasım 2010

Ahmet DOĞDU

Hedonist Yat Tasarım

Ahmet DOĞDU

LAND ROVER DC100 SPOR KONSEPT

Ahmet DOĞDU

Dünya’nın En Hızlı ve En Çılgın 5 Otomobili

Editor

En Çok Yakan Araba Modelleri Nelerdir?

Editor

Audi quattro Concept

Ahmet DOĞDU