Image default
Sportaküs

Kol Kaslarını Geliştirmenin Yolları

Günümüz de erkeklerin en çok önem verdiği şeylerin başında fit vücut ve gelişmiş kol kasları gelmektedir. Bunları sağlamak adına gerek evinde sürekli spor yaparak, gerekse bir spor salonuna kaydını yaptırarak bu işin antrenörleri eşliğin de spor yapmaktadır. Bu süreçte beslenmeye de dikkat edilmesi gerekiyor. Yakılan kalorinin daha fazlası vücuda alındıktan sonra, yapılan bu işin hiçbir kıymeti kalmamaktadır. Erkek ve spor ilişkisi artık birbiriyle bütünleşmiş ve tek vücut olmuştur.

Kol Kaslarını Geliştirmek İçin 9 Yöntem

1) Alternating Dumbbell Preacher Curl Hareketi

Bu hareketi yapabilmek için iki elimize de dumbbell alırız. Daha sonra ayakları belli bir açıda açarak bir elimizi göğüs hizasına kadar kaldırıp diğer elimizi aynı anda yanımıza indirmek suretiyle yapmış olduğumuz harekettir.

2) Alternating Incline Dumbbell Curls Hareketi

Bu hareketi yaparken geri yaslanmış şekilde oturuyoruz. Yine aynı şekilde iki elimize de dumbbell alarak bir elimizi oturduğumuz yerde göğsümüze kadar kaldırıp diğer elimizi aynı anda yanımıza indiriyoruz.

3) Hammer Curl Hareketi

Bu hareketi iki elimize de dumbbell almış şekilde ayakta durarak, iki elimizi de bileğimizi bükmeden aynı anda göğüs hizasına kadar kaldırıp indirme şeklinde yapıyoruz.

4) Dumbbell Curl Hareketi

Yine iki elimize de dumbbell almış şekilde ayakta durarak, iki elimizi de bileğimizi bükerek göğüs hizasına kadar kaldırıp indirme şeklinde yapıyoruz.

5) Z-Bar Curl Hareketi

Elimize ayakta durur vaziyette haltere benzeyen z şeklinde veya düz bir bar alıyoruz. Daha sonra bu barı aynı anda göğüs hizamıza indirip kaldırmak suretiyle hareketi yapıyoruz.

6) Concentration Curl Hareketi

Oturur vaziyette bir elimize dumbbell alıyoruz ve diğer elimizi dizimizin üzerinde veya başka bir şekilde sabit tutarak dumbbell’i göğüsümüze doğru çekip tekrar indiriyoruz.

7) Incline Dumbbell Curl Hareketi

İki elimizede oturur vaziyette dumbbell alıyoruz. Daha sonra iki elimizi de aynı anda göğsümüze doğru çekerek tekrar yanımıza salıyoruz.

8) Triceps Push Down Hareketi

Bu hareket iki ucunda belli bir ağırlık bulunan bar makinelerin de yapılır. Bu barı sabit ve güçlü durarak kollarımızla aşağıya güçlü şekilde çekip daha sonra göğsümüzün hemen alt hizasına kadar gevşeterek yapılır

 9) Triceps Dumbbell Kickback Hareketi

Düz bir sehpa ve bir adet dumbbell yardımı ile yapılır. Bir elimizle bu sehpaya sırtımız yer ile paralel olacak şekilde tutunuruz. Dumbbelli tuttuğumuz elimiz dirsek ve kolun vücudumuza yakın olması şartıyla diz mesafesinden arkaya doğru dirsek tamamen düzelinceye kadar itilir ve tekrar eski konuma getirilir. Triceps Dumbbell Kickback Hareketi, özellikle kolun arka kısmı için kas oluşumunda çok faydalıdır.

Kol kaslarını geliştirmenin 9 yöntemi uygulandıktan sonraki en önemli yapılması gereken şey beslenmedir. Doğru beslenme, uzmanlar tarafından belirtilen programlarda ve belirtilen yiyeceklerin tüketilmesiyle mümkündür.

Benzer Yazilar

Bisiklet Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Editor

Sağlıklı Yaşam için Spor

Ahmet DOĞDU

Spordan Sonra Ne Yemeli?

Ahmet DOĞDU

Fitness: Motivasyon İçin İpuçları

Editor

Daha Fazla Ağırlık Kaldırabilmek İçin Yapılması Gerekenler

Editor

Nasıl Ağır Kaldırmalıyız?

Editor

Yorum Yaz