Image default
Sportaküs

Koşu Öncesi Neler Yenmelidir?

Birçoğumuz spor yaparken, daha dengeli beslenmenin bize daha çok yol kat ettirebileceğini aklımıza getirmeyiz bile. Pahalı spor salonları ve spor aletleri… Kilo vermek ve sağlıklı olmak için bunlar gibi birçok şeyi deneriz. Fakat bir tek şu aklımıza gelmez: Dengeli beslenme. Şimdi ise spora başlamadan önce neleri tüketsek iyi olur, onlara bir bakalım.

Koşu Öncesi Tüketilecek Besinler

Egzersizlerden önce tüketilen besinler, sizlere enerji ve güç olarak döndüğünden ötürü çok önemlidir. Fakat tüketeceğiniz bu besinlerin sindiriminin kolay gerçekleşmesi gerekmektedir. Çünkü, sindirimi zor bir besin yediğiniz zaman vücudunuz yağ yakım olayını durduracak ve siz yerinizde saymaya başlayacaksınız. Peki vücudumuzun kolay sindirebildiği besinler nelerdir?

1-Yulaf

Koşu öncesi tüketilmesi gereken ve en zengin içeriğe sahip besinlerden biri yulaftır. Protein ve karbonhidrat açısından zengin olduğu için sizlere yoğun bir enerji verecektir. Ayrıca içeriğinde bulunan mineraller de vücudun mineralini karşılamaktadır ve ayrıca sindirimi de kolaydır. Bu nedenle yulafı sabah kahvaltılarınıza da ekleyebilirsiniz.

2-Muz

Muzdaki karbonhidrat miktarı fazla olduğundan ötürü bütün sporcuların göz bebeğidir. Çünkü verdiği enerji sayesinde sporunuzu daha enerjik ve daha istekli yapabilmenizi sağlamaktadır. Ünlü tenisçilerin dahi muz tüketimi görüldüğü gibi tesadüfen değildir.

3- Fındık Ezmesi

Koşu yapmadan yaklaşık 1 saat önce tüketilmelidir. Ayrıca, yağ oranı yüksek olduğu için fazla tüketilmesi önerilmez. Maksimum 3 çay kaşığı fındık ezmesi tüketilmelidir. Çünkü, içerdiği yağ oranı sayesinde enerjinizi arttıracağı gibi, fazla tüketimi kilo almanıza da sebep olabilir.

4- Makarna

Sporcular tarafından karbonhidrat deposu olarak bilindiği için çok sık tüketilmektedir. Bu nedenle spor sırasında istenilen enerjiyi bize sunabilmektedir. Kalori bakımından da çok güzel bir besindir. İçerisinde %3 yağ bulundururken, %70 oranında karbonhidrat bulundurmaktadır.

Benzer Yazilar

2017 Futbolun En İyileri

Ahmet DOĞDU

Luiz Gustavo Dias Kimdir?

Editor

Erkekler İçin Diyet Ve Zayıflama Programları

Editor

Çalışan Erkekler İçin Spor Önerileri

Editor

Kürek Sporu ve Bilinmesi Gerekenler

Ahmet DOĞDU

Kayak Nasıl Yapılır Ve Tarihçesi

Ahmet DOĞDU