Image default
Sportaküs

Kürek Sporu ve Bilinmesi Gerekenler

Her yerde yapma imkanı

Kürek sporu, su sporlarında sıkça tercih edilen ince, uzun bir tekne üzerinde tek kişi veya kayının uzunluğuna göre 8 kişi ile birlikte kullanabileceğiniz popüler bir su sporudur. Güçlü bir kas gücünüze gerek duyan bu sporu bir ırmakta, gölette, derede veya denizde rahatlıkla yapabilirisiniz. Olimpik bir spor da olan bu branş vücudunuzdaki tüm kas yapınızı çalıştırır.

Beyninize hükmedin suya karşı koyun

Su üstünde yapılan bu spor etkinliğinde amaç, su üzerinde küreğe ne kadar hakim olduğunuz ve suya ne kadar karşı koyabildiğinizdir. Eğer suya karşı güçlü olamazsanız teknenizin kontrolünü kaybedersiniz ve suya batarsınız. Amatör veya profesyonel olarak yapabileceğiniz kürek Sporu, zihninize ne kadar kontrol edebildiğinizi ölçtüğü gibi su üstündeki dengenizi de ölçer. Bu sporda boyunuzun uzun olması da bir avantajdır. Çünkü iki elinizde küreklere ne kadar hakim olursanız tekneyi o kadar rahat kullanabilirsiniz.

kürek Sporu
kürek Sporu

Alıştırma için önce spor aleti

Merak edilen kürek spor aleti ise, kürek sporuna başlamadan önce size yardımcı olur, yani bir nevi alışmanızı sağlar. Bu spor aleti sağlınız açısından da önemli bir yer tutar. Kürek spor aletini kullanırken vücudunuzun dik durması için oturuşunuz ve çekme ipini tutuşunuz çok önemlidir. Özellikle hayatımızda son zamanlarda yaygınlaşan kamburluk sorununa bir çözüm olarak bu spor aletini kullanmanız son derece sağlıklıdır.

Kondisyon ile sağlıklı kalın

Sağlıklı bir vücuda sahip olmanız için kullanımı kolay bu spor aletini uzman doktorlar ve spor hocaları da tavsiye etmektedir. Omur zedelenmelerinizde veya kambur oluşunuzda bu spor aletini rahatlıkla kullanabilir vücudunuza düz ve fit bir hal verebilirsiniz. Aynı şekilde kondisyon küreği de aynı işlevi görüp kollarınızdan, bacaklarınıza, tüm vücudunuzu çalıştırır. Kürek sporuna başlamadan önce bu iki spor aletini imkanlarınız doğrultusunda kullanırsanız, su üstünde gerçek bir tekneyi zorlanmadan sürebilirsiniz.

Benzer Yazilar

5 Başlık Altında Neden Egzersiz Yapmalıyız?

Editor

Erkek Vücut Geliştirme Bacak

Ahmet DOĞDU

2017 Futbolun En İyileri

Ahmet DOĞDU

Erkek Vücut Geliştirme Arka Kol

Ahmet DOĞDU

Spordan Sonra Ne Yemeli?

Ahmet DOĞDU

Spora Başlamanın Tam Vakti

Editor