Image default
Erkek Sağlık

Laboratuvarda Yapay Sperm Üretilecek

Almanya’da yapılan araştırmaya göre artık sperm hücresi üretmek mümkün. Böylelikle kısırlığa eğer erkekten kaynaklı ise çözüm bulunmuş oluyor. Kök hücre son gelişmeler ile artık birçok doku, organ ve hücreyi insan vücudu dışında üretmek mümkün hale gelmiştir. Peki, yapay sperm nedir? Ve Yapay sperm de son gelişmeler 2017 yılında ne gibi değişiklikler oldu bu alanda?

yapay-sperm-uretilecek.Jpeg

Yapay sperm nedir?

Yapay sperm, laboratuvar ortamında yani insan vücudu dışında üretilen spermdir. Bu sperm üretimi erkek organında bulunan erkeklik hücresinin üretilmesi ve çoğaltılması sonucu meydana gelir. Yapay sperm sayesinde erkekten kaynaklı kısırlık sorununa son verilmiş durumda.

laboratuarda-yapay-sperm-uretilecek.jpg

Kök hücre son gelişmeler nelerdir?

Kök hücre, insan vücudunda bulunabilen ve dokuların kökenini oluşturan parçaları. Bu parçalar bir doku, bir hücre olabilirler. Kök hücre ile insan vücudu dışında yani laboratuvar ortamında birçok insan vücudu dokusu üretilip çoğaltılabilmektedir. Bu konuda kalp dokusu, sperm, böbrek gibi dokuların üretimi gerçekleştirilmiştir. Kök hücre genellikle her insanda var olan ve üretilip çoğaltılabilmektedir bir dokunur. Böylece bir insana ait birçok doku üretilebilmektedir.

yapay-sperm-uretildi-mi.jpg

Yapay sperm de son gelişmeler 2017 yılındaki ilerleme nasıldır?

Laboratuvar ortamında üretilip çoğaltılan yapay sperm hücresi, son birkaç yılda birçok gelişmeye maruz kalmıştır. Yapay spermin üretimini ilk olarak Almanya Manchester Üniversitesi gerçekleştirmiştir. Kısırlığa artık çözüm vardır.

Son olarak yapay sperm nedir? Sorusunun cevabını öğrendik. Ayrıca yapay sperm de son gelişmeler, 2017 yılındaki kaydedilen ilerlemeleri de ve kök hücre son gelişmeleri hakkında da bilgi sahibi olduk. Bu yazımızda yapay sperm konusuna genel bir bakış ile bu konuda bilgi edindik. Sonuç olarak yapılan araştırmalar gösteriyor ki günümüzde artık her bir sorunun cevabını verebiliyor bilim insanları. Ve kök hücrenin varlığı ile bir insandan alınan kök hücre ile istenilen doku ve ya hücre üretilebilir.

Benzer Yazilar

Beyaz Dişler İçin Hangi Besinlerden Uzak Durmalısınız?

Editor

Masturbasyonun Sağlık Açısından Faydaları Ve Zararları

Editor

Erkeklerde Meme Büyümesi

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Vertigo Sorunu

Sizin ilişki renginiz ne?

Ahmet DOĞDU

Orgazm taklidi yapmak yararlı!

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz