Image default
Erkek Sağlık

Masaj Deyip Geçmeyin

Masaj Deyip Geçmeyin

By Dr. Mehtap Bozkır for Men’s Life Today

Saç deriniz damar ve sinir ağından zengin bir yapıya sahiptir.

Bu nedenle, başınızdaki kaslar fiziksel ve ruhsal her türlü olumsuz faktörden kolaylıkla etkilenir, gerilir ve kan dolaşımı bozulabilir.

Saç derinize uygulayacağınız çeşitli masaj teknikleri ile baş ve saçlı derinizdeki kasların gevşemesini, kan ve lenfatik dolaşımın artmasını sağlayabilirsiniz.

Başınıza yapacağınız masaj ile gevşeyip rahatlayabilir; saçlarınızı canlandırabilirsiniz.

Stresi ve gerginliği uzaklaştırmanın en kolay yollarından biri, baş derinize uygulayacağınız masajdır.

Baş derinizle birlikte şakaklarınıza, ensenize ve kulak arkalarınıza uygulayacağınız masaj, olumsuz duygularınızdan arınmanıza, uykunuzun düzene girmesine yardımcı olacaktır.

Saç masajı dolaşımı artırıp kasları gevşettiği için; migren, tansiyon ve dolaşım bozukluğuna bağlı baş ağrılarını gidermede yardımcı olur.

Masajın endorfin ve serotonin denilen, kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlayan kimyasalların üretimini artırdığı ve bu yolla stresi azaltıp gevşemeyi sağlayarak migren tedavisine katkıda bulunduğu bilinmektedir.

Düzenli olarak uyguladığınız masaj ile baş derinizdeki kasların gevşemesi, kan ve lenfatik dolaşımın artması aynı zamanda kıl köklerinizin daha iyi beslenmesini; daha sağlıklı, canlı ve güzel saçlara sahip olmanızı sağlayacaktır.

Kıl kökleriniz güçlenerek saçlarınız olumsuz çevre koşullarına karşı dirençli hale gelecektir.

Günlük hayatınızda karşılaştığınız soğuk, rüzgar ve güneş gibi çevresel faktörler; tuzlu deniz ve klorlu havuz suları, jöle ve sprey gibi kimyasallar baş derinizin kuruyup kepeklenmesine ve kan dolaşımının bozulmasına yol açar. Saç telleriniz incelir, kurur, çatallanır ve dökülür.

Kurumuş saç derinizi kepeklerden arındırıp canlandırmak için üretilmiş özel kremler ya da yağlar ile düzenli olarak yapacağınız masaj, baş derinizi ve kıl köklerinizi besler, canlandırır. Saç gövdesi güçlenir, büyümesi hızlanır ve dökülmesi azalır.

Başınızdaki kepek ve kaşıntıdan kurtulabilir; daha parlak, nemli, dolgun ve yumuşak saçlara sahip olabilirsiniz.

Özellikle erkek tipi saç dökülmesi olanların parmak uçları ile sabah akşam bir-iki dakika süre ile yapacakları saç masajı ile incelen saç tellerinin kalınlaşacağı ve saç dökülmesinin azalacağı düşünülmektedir.

Mutlu bir hafta dileklerimle.

Benzer Yazilar

Diş Taşı Nedir Neden Oluşur?

Editor

Jinekomasti Nedir?

Editor

Erkeklerde Sık Görülen Cinsel Sorunlar

Ahmet DOĞDU

Kalp Krizi Belirtilerini Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

Editor

G noktasında son nokta!

Ahmet DOĞDU

Daha İyi Bir Uyku İçin Tüketilmesi Gereken 5 Besin

Editor

Yorum Yaz