Image default
Vajinalog + 18

Mastürbasyon Faydalı mı Zararlı mı?

Mastürbasyon cinsel doyuma ulaşmak için kullanılan yöntemlerin başında gelmektedir. Hemen hemen bütün insanlar hayatının bir bölümünde bu aktiviteyi yapmıştır. Yapılan araştırmalarda araştırmaya katılan erkeklerin  yüzde 95’i kadınların ise yüzde 89’u  Mastürbasyon yaptığını ifade ettiler. Açıklanan verilerde yer alan kadınların yüzde 22’si erkeklerin ise yüzde 40’ı  her gün Mastürbasyon yapıyor. Peki mastürbasyon yapmanın sağlık açısından yararları ve zararları nedir?

Mastürbasyon Yapmanın Faydaları:

Prostat Kanserinden Korumakta

32 bin erkek üzerinde yapılan deneylerde haftada 5 kez boşalan erkeklerin Prostat kanserine yakalanma riski haftada iki kez boşalan erkeklere göre yüzde 33 daha azdır.

Güçlülük Hissi Verir

Yaşlanmaya bağlı olarak vücuttaki kas oranlarında azalma olmaktadır. Bu kaslar içerisinde cinsel hayatı etkileyen pelvik kası da bulunmaktadır. Düzenli şekilde yapılan cinsel aktivite vücuttaki pelvik kasları güçlü kalmasına yardımcı olarak ilerleyen yaşlarda sertleşme problemlerinin ve erken boşalma problemlerinin önüne geçilmesini sağlar.

Rahatlama Hissi 

erkeklerde orgazmın faydaları arasında en önemlilerinden biriside stres atma rahatlama etkisidir. Mastürbasyon aktif cinsel aktiviteler de olduğu gibi endorfin hormonunun salgılanmasına neden olmaktadır. Endorfin hormonu vücutta mutluluk ve rahatlama hissini vermektedir. Ayrıca Dopamin salgılandığı için Stresle baş etmeye yardımcı olur.

Mastürbasyon Yapmanın Zararları:

Bağımlılık Oluşturabilir

Araştırmalar sonucunda günde iki defadan fazla mastürbasyon yapmanın bağımlılığa neden olabileceği görülmüştür.

Hassaslık Azalabilir

Araştırmalarda fazla baskı uygulamak suretiyle yapılan mastürbasyonlarda hassasiyetin azaldı ve aktif cinsel ilişki anında daha az zevk alınmasına neden olduğu görülmektedir

Sperm Sayısındaki Etkisi

Erkeklerin genellikle bir birine sordukları sorulardan bir tanesi de her gün boşalıyorum zararlımı sorusudur. Kararınca mastürbasyon yapmak sperm kalitesini olumlu yönde etkiler günlük fazla sayıda mastürbasyon yapmak sperm sayısını olumsuz etkilemektedir.  Evli çiftlerin hamilelik aşamalarında yeterli sperm sayısını ulaşabilmeleri için en az bir gün öncesinden erkeklerin mastürbasyon ya da cinsel aktivite yapmaması gerekmektedir

Benzer Yazilar

Seçtiniz Pozisyon Kişiliğiniz Hakkında Ne Söylüyor

Ahmet DOĞDU

Kadın Vucudu Hakkında Her Şey

Ahmet DOĞDU

Azoospermi Tedavisinin Vazgeçilmez Parçası Tese Nedir

Ahmet DOĞDU

Kel Erkekler Yatakta Daha mı Başarılı?

Kendini Çeken Modeller

Ahmet DOĞDU

Cinsel İsteği Ve Performansı Arttıran 10 Besin

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz