19.9 C
Istanbul, TR
Cuma, Haz 21, 2019
Sportaküs

Mastürbasyon ile Vücut Geliştirme İlişkisi

Mastürbasyonun, vücut geliştirme ile ilgili, hatta daha da genelleme yapacak olursak, insan sağlığıyla ilgili etkileri, uzun yıllardır tartışılagelmiştir. Özellikle cinselliğin tabu olduğu toplumlarda insanlar, bu tarz konuları, gerçek uzmanlarıyla konuşmak yerine, hasıraltı etmeyi tercih ediyor. Daha da kötüsü, bu konularda çevresinden duyduğu, hiçbir bilimsel gerçekle bağdaşmayan hurafelere bel bağlıyor. Hâlbuki bu tarz konulardaki bilgiler, kahvede okey oynarken değil, bir uzmanın huzurundayken konuşulmalıdır.

Mastürbasyon Nedir?

Mastürbasyon, cinsel ihtiyacı giderme yöntemlerinden birisidir. Bunu yalnızca, cinsellik ihtiyacını seks yaparak karşılayamayan insanların ihtiyacı olarak görmek doğru değildir, zira düzenli cinsel yaşantısı olmasına rağmen birçok insan mastürbasyondan vazgeçmemektedir. Mastürbasyon normal bir şeydir, cinselliğin doğal ve sağlıklı bir parçasıdır. Toplumda ayıp ve günah olarak karşılanması, bilimsel olarak zararlı olmadığı, hatta birçok faydası olduğu gerçeğini değiştirmez.

Mastürbasyonun Faydaları

  • Stresi azaltır.
  • Prostat kanserini engeller(erkeklerde).
  • Cinsel gelişimi sağladığı gibi, özgüveni de artırır.
  • Vücudun dopamin salgılamasını, böylece mutlu olmanızı sağlar.
  • Cinsel ilişkiye giremeyenler için iyi bir alternatif olup, cinsel ihtiyacınızı güvenli bir şekilde gidermenizi sağlar.
  • Uykusuzluk çekenlerin, uyumasına yardımcı olur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Mastürbasyonun, erkekler ve kadınlar için daha birçok yararı vardır. Aşırıya kaçılmadığı müddetçe, mastürbasyonun hiçbir zararı yoktur.

Mastürbasyon – Vücut Geliştirme İlişkisi

Yukarıda mastürbasyonun, sağlık için bu kadar faydalarından bahsettikten sonra, sağlık için faydalı olan bir şeyin, spor için zararlı olduğunu söylememiz mantıksız olurdu. Mastürbasyonun, vücut geliştirmeye herhangi bir zararı olmadığı gibi, herhangi bir olumsuz yan etkisi dahi yoktur.

Mastürbasyon yapmanın, vücuttaki proteini ve mineralleri azalttığı yönündeki söylentiler kısmen doğru olsa da, bu işi sayılara döktüğümüz zaman ulaştığımız verilerin vücut geliştirme açısından etkisi yok denecek kadar azdır. Ayrıca yine yapılan araştırmalar, mastürbasyonun vücuttaki testosteron miktarına, olumlu ya da olumsuz bir etkisinin olmadığını gösteriyor.

Prolaktin Yükselmesi

Mastürbasyon yapmanın, vücut geliştirme açısından olumsuz sayabileceğimiz belki de tek noktası, mastürbasyon sonrası vücuttaki prolaktin hormonunun bir saat süreyle yüksek seviyeye çıkması ve bu durumun kişiyi uykulu hale getirmesi. Bu noktada, kendi vücudunuzu iyi tanımanız önemlidir. Şayet bu durum sizde ciddi miktarda bir performans kaybına sebep oluyorsa, vücut çalışmaya başlamadan bir saat öncesinde mastürbasyon yapmamanız faydalı olur.

Yazımızı sonlandırırken, çok sık duyulan hurafelerden bir tanesine de açıklık getirmek faydalı olacaktır: sıklıkla mastürbasyon yapmanız, bir kolunuzu diğerinden daha kaslı hale getirmeyecektir.

Benzer Yazilar

Sporun En trend Hareketi; Lunge

Editor

Kayak Nasıl Yapılır Ve Tarihçesi

Ahmet DOĞDU

Fitness Yaparken Protein Tozu Nasıl Kullanılmalıdır?

Çarşı Efsanesi: Beşiktaşlı Olan Da Olmayan Da Tutkun

Editor

Kol Kaslarını Geliştirmenin Yolları

Editor

Halı Saha Maçlarında Nelere Dikkat Edilmeli ?

Ahmet DOĞDU