Image default
Kapak

Matrix Reloaded

                                                        

    The Matrix Reloaded, The Matrix filminin devam filmlerinden biri olmaktadır. 2003 yapımı olan filmi diğer Matrix filmlerinden de bildiğimiz iki değerli ve yetenekli yönetmen Lilly Wachowski ve Lana Wachowski kardeşler yönetiyor. Başrollerinde ise yakışıklı ve başarılı aktör Keanu Reeves (Neo), güzel ve başarılı aktris Carrie-Anne Moss (Trinity), karizmatik duruşu ve oyunculuk performansı ile izleyiciyi kendine hayran bırakan ünlü aktör Laurence Fishburne (Morpheus) var. Oyuncu kadrosu açısından her daim adından söz ettiren kült filmler arasına girmiş olan film, yan rollerde bulunan oyuncuları ile de günümüzde hala fazlasıyla konuşuluyor.

Film hakkında teknik bilgiler verdikten sonra filmin konusuna ve içeriğinde bulunmakta olan olaylar zincirine hızlı bir giriş yapacak olursak; bu filmle beraber Matrix’i dönüştürmek amacı ile Neo’nun adamları ve Zion şehrinin tüm sakinleri ellerinden gelen her şeyi yapmaya büyük bir hırsla başlıyor, siz de bu esnada tabi ki bayağı bir heyecana kapılıyorsunuz. Filmin başlangıç kısmında ise Neo, sahip olduğu gücü daha da fazla benimsiyor ve bu gücü nasıl kullanacağından emin oluyor, kısacası ne kadar güçlü biri olduğunu iyiden iyiye fark ediyor. Neo, serinin ilk filmi olan The Matrix’te kötü amaçlı ajanlardan hem arkadaşlarını hem de kendisini kurtarmaya çalışıyordu. Bu devam filminde ise Zion şehrinin tamamını ve şehirde yaşayanları korumak için mücadele vermeye kaldığı yerden devam ediyor. Neo, Anahtarcı isimli karakteri bulursa Zion şehrini ve şehirde yaşamakta olan bütün insanları koruması altına alabilmiş olacak, bu da insanlık açısından oldukça önemli bir faktör. Anahtarcı’nın peşine düşmesi ise yeni düşmanların gelmesine neden olacak ve ortalık daha da karışmış ve işler iyice kızışmış olacak. Serinin daha önceki filminde tamamen ani bir şekilde bağımsızlığını ilan ederek insanları ve makineleri aynı anda karşısına alma cesaretini göstermiş olan cesur ruhlu Ajan Smith, bu devam filminde ise yine dahiyane bir fikir buluyor, kendisinin bir sürü kopyasını yaparak uçsuz bucaksız ve aşırı güçlü bir ordu oluşturuyor. Ve serinin bu filminin en dikkat çekici kısımlarından biri ise Zion şehrinin nihayet izleyiciye gösterilmesi oluyor. Ama ne yazık ki sadece izleyiciye değil birtakım kötü amaçlı kişilere de şehrin kapıları sonuna dek açılmış oluyor. Bu durum, olayların çok daha karmaşık bir hal almasına sebep oluyor. Zion şehrinin kilitli kapıları ardına kadar açılıyor. Ana karakterler olduğu gibi duruyor olsa da bu filmde yeni birçok karakter de eklenmiş şekilde izleyiciye güçlü bir performansla sunuluyor, bu da dikkatlerden bir an olsun kaçmayan bir ayrıntı olarak akıllarda yerini almış oluyor.

 

Matrix Reloaded
Matrix Reloaded

Bazı izleyicilerden tam not almayan bu devam filminin seveni de oluşan bu olumsuz duruma rağmen çok, ama yine de birçok kişi ilk filme göre The Matrix Reloaded filmini daha az iyi bulduğunu dile getiriyor.

Matrix serisi günümüzde hala devam eden kült bir yapım olarak bilinmeye devam ediyor. Sürekli olarak aksiyon ve bilim kurgu konuları etrafında şekillenmekte olan film serisi, popülerliğini korumaya her zaman kaldığı yerden devam etmeyi başarıyor. Gerek senaryosu, gerek yönetmenleri, gerek teknik ekibi gerekse de başarılı oyuncuları ile izleyicilerin tüm ilgisini üzerine çekmeyi her seferinde büyük bir ustalıkla başarmakta olan The Matrix serisi tüm zamanların en iyi yapımları arasında gösteriliyor ve bu özelliği asla kaybedecek ya da başka bir film serisine kaptıracak gibi de görünmediğini söylemek mümkün olmaktadır.

 

Benzer Yazilar

Erkekler Sosyal Medyada En Çok Hangi Hataları Yapıyor?

Editor

Erkeklerin Derdi Saç

Ahmet DOĞDU

Yurtdışı Seyahat Çantası İçinde Olması Gerekenler

Editor

Yılbaşında Sevgilinize Sürpriz Yapın

Ahmet DOĞDU

En İyi 4 Online Oyun

Editor

Rakı Nasıl İçilir?

Ahmet DOĞDU