Image default
Kapak

The Matrix Serinin İlk Filmi

       Matrix serisinin ilk filmi olan The Matrix, kült filmler arasındaki yerini gitgide daha da sağlamlaştırmaya devam ediyor. Film, birçok kişinin en sevdiği ve tekrar tekrar izlediğini ifade ettiği yapımlar arasında en baş sıralarda yer alıyor. Bu durumu en iyi kanıtlayan şeylerden biri de aslında sürekli devam filminin çekiliyor olması olabilir. İlk kez 3 Eylül 1999 tarihinde vizyona girmiş olan kült film, izleyicisine 2 saat 15 dakikalık eşsiz denilebilecek bir sinema keyfi sunmayı başarıyor dersek hiç de yanlış bir şey demiş olmayız. Filmin yönetmen koltuğunda ise iki isim var; Lilly Wachowski ve Lana Wachowski kardeşler. Wachowski kardeşler olarak da bilinen bu iki yetenekli mi yetenekli Polonya’lı yönetmen, ortaya müthiş bir sinema filmi çıkardılar. Sinema tarihinde çığır açmış olduğu kesin olan Matrix, varlığını en çok da bu iki yönetmen kardeşe borçlu diyebiliriz.

The Matrix’in başrollerinde yakışıklı ve gözde aktör Keanu Reeves, güzeller güzeli başarılı aktris Carrie-Anne Moss ve oyunculuk performansıyla herkesin beğenisini kazanmış olan ünlü oyuncu Laurence Fishburne var. Film, hızını bir an bile olsun kesmeden aksiyon ve bilimkurgu konuları etrafında dönüyor. Olay örgüsü açısından da sinema eleştirmenleri tarafından kusursuz bulunan The Matrix, aldığı bütün övgüleri hak ediyor.

 

Matrix
Matrix

The Matrix filmi, aynı zamanda da Keanu Reeves’in oyunculuk kariyerindeki en önemli filmlerinden biri olarak dikkatleri üzerine çekmeye günümüzde hala devam ediyor. Güzel ve yetenekli oyuncu Carrie-Anne Moss’un da oyunculuk performansını en iyi sergilemiş olduğu filmleri arasında görülüyor.

Filmde yaşanmakta olan birtakım durumların çok ilerisinde var olan bir gerçeklikle hiç de beklemediğiniz bir anda karşılaşıyorsunuz ve bu yaşanan tüm olaylar zinciri sizi bambaşka yerlere sürüklüyor. Karakterlerin her biri de sürekli olarak macera içinde görülüyor. Filmin en önemli karakterlerinden biri olan Neo (Keanu Reeves) isimli kişi, Morpheus’ın (Laurence Fishburne) birtakım gerçeklikler konusunda bilgi sahibi olduğuna neredeyse emindir. Morpheus karakteri ise oldukça tehlike arz eden karanlık kişilikli olan biridir. Bir de Trinity (Carrie-Anne Moss) isimli güzel ve cesur bir kadın vardır. Trinity, Neo’yu bu dünyadan başka bir dünyaya götürecek olan o özel kişidir. Neo, Matrix’in ne olduğunu, ne anlama geldiğini ve amacının ne olduğunu sorgulayacağı bu yolda sürekli yeni bir adım atabilmek için tüm gücü ile uğraşacaktır ve bu yolda asla da pes etmeyecektir. Neo’nun gerçek adı Thomas Anderson’dır. Neo ismi ise sadece kendine takmış olduğu lakaptır. Asıl mesleği bilgisayar programcılığı olan Thomas, aslında aynı zamanda işinde oldukça başarılı olan bir hackerdır. Günümüzde hackerlık daha da ilerlemiş ve herkes tarafından da bilinen bir şey olsa da, filmin çekildiği yıllarda hackerlık bu kadar ilerlememişti ve filmin beğenilme sebepleri arasında elbette bu hackerlık meselesi de vardı. O zamanlar yeni yeni duymaya başlıyor olduğumuz bu farklı durum hepimizin ilgisini çekmekte olan bir şeydi. Tüm bunların yanısıra, bazı adamlar Thomas’ı, yani lakabı ile Neo’yu takibe almışlardır. Bu esrarengiz takibin sebebini Morpheus aracılığı ile öğrenen Neo öğrendiği şeylerden sonra oldukça şaşıracaktır. Bu tehlikeli yola girmesine sebep olan Morpheus her şeyin başlangıcı da olacak kişidir. Neo, Morpheus isimli adamın ne kadar güvenilmez biri olduğunu ne yazık ki bu andan itibaren birçok kötü ve garip olaylar yaşayarak anlamaya başlayacaktır.

Üzerine 2 devam filmi çekilen ve 3. devam filmi de yolda olan The Matrix, her dönem sevilerek izlenmeye devam edecek gibi görünüyor.

Benzer Yazilar

Rakı Nasıl İçilir?

Ahmet DOĞDU

Yaz Ayında “En Mekanlar “Bu Yazımızda…

Ahmet DOĞDU

En İyi 4 Online Oyun

Editor

Sevgilinizle İzleyebileceğiniz 4 Film

Yoğun İş Günü Nasıl Atlatılır?

İçki İçmek Erkekleri Koruyor

Ahmet DOĞDU