Image default
Erkek Sağlık

Mide Kanserini Engellemek için Çiğ Etten Uzak Durun

doktor

Aman dikkat!

Mide kanseri en hızlı yayılan ve en çok görülen 4. Kanser sırasına girmiştir. Yaşın ilerlemesi ile beraber görülme sıklığı da artmıştır. Mide kanserine yakalanma da etkili faktörler, Aşırı tuzlu gıdalar tüketmek, sebze ve meyve tüketiminde yeterli olmamak ve en önemli faktör olan çiğ et tüketimidir.

MİDE KANSERİNİN NEDENLERİ

Mide kanserinde en önemli etken beslenme şeklidir. Tuz tüketimi, yeteri kadar sebze ve meyve tüketmemek ve çiğ et tüketimi kanser için yeterli nedenlerdendir. Mangalda pişirilen yanmış ya da aşırı tuzlu etler kanserojen madde içerdiğinden dolayı kansere daha çabuk yol açabilir. Sigara tüketimi de mide kanserini artırıcı etkenlerdendir. Ayrıca genetik faktörler, geçmişte yaşanılan bazı hastalıklar ve alkol de kanser için yeterli sebepler arasındadır.

MİDE KANSERİNİN BELİRTİLERİ

Mide kanserinde erken teşhis her zaman yapılamaz. Ancak endoskopik incelemeler ile teşhis edilebilir. Bazı hastalarda elle yapılan muayeneler sonucu kitlenin varlığı saptanır. Hasta da mide ağrısı, kilo kaybı, iştahsızlık ve mide bulantısı gibi belirtiler görülür. Bazı hasta türlerinde ise mide ve bağırsakta kanamalar olur.

MİDE KANSERİ NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Kanserde endoskopi teşhis için yeterli ve en önemli yöntemdir. Özel hazırlanmış bir kamera yardımı ile mideye girilir. Bu kamera ile midenin her bölümü kolaylıkla görülür. Midede tümör oluşmuşsa hemen fark edilir. Ancak kesin bir tanı koymak için şüphe uyandıran bölgelerden parça alınarak daha detaylı bir şekilde incelenir.

MİDE KANSERİNİN TEDAVİSİ

Mide kanserinde tek ve etkili tedavi yöntemi ameliyattır. Gerçekleştirilen ameliyat ile eğer tümör çok yayılmış ise mide alınır. Ancak bazı durumlarda sadece tümörlü bölüm de alınabilir. Kanserin ilerleyiş biçimine göre tedaviye  ışın ve ilaç tedavisi ile devam edilir.

Benzer Yazilar

Erkek için botoks

Ahmet DOĞDU

Griple Savaşın Altın Kuralları

Ahmet DOĞDU

Erkekler Lazer Epilasyon Yaptırabilir mi?

Editor

Sakal Ve Bıyık Ekimi Nasıl Yapılır?

Ahmet DOĞDU

Evlilikte Uyum Sorunu Nasıl Aşılır?

Ahmet DOĞDU

MEDULLAMAX BİR ŞİFA DEPOSUDUR!

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz