Image default
Genel

Moto3 Yarışlarını Kazanan İlk Türk, Can Öncü Kimdir?

Moto3 Dünya Şampiyonası’ndaki en genç ve birinci olan Can Öncü’nün başarısı tüm dünya tarafından takdir edildi. Can Öncü 2003 yılında doğmuştur daha on beş yaşındadır. Türk motosiklet tarihine adını yazdıran Can Öncü’nün yarışmadan sonra yaptığı açıklamaya göre şansın kendisinden yana olduğunu aslında rakiplerinin her zamankinden iyi yarışmadıklarını ifade etti. Grand Prix’in kapsamında olan Moto3’ü ilk kez bir Türk kazanmış oldu.

Moto GP yarış kazanan ilk Türk, aynı zamanda Moto GP’de yarışan ikinci Türk’tür. Yarışan ilk Türk Kenan Sofuoğlu’dur. Yaşının çok küçük, tecrübesinin de çok az olması Can Öncü’yü dünya basınının gündemine oturttu. Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlanan Washington Post Gazetesi’ne göre Can Öncü’nün yüz on beş günlük deneyimle elde ettiği başarıdan övgüyle bahsedildi. İspanya’da yayınlanan Marca Gazetesi’ne göre Can Öncü’nün deneyimi kendisine en yakın deneyime göre elli beş gün daha kısaydı. Yine bu gazetede de Can Öncü’ye methiyeler dizildi. İngiltere’de yayınlanan Daily Mail Gazetesi’nde Can Öncü’nün tarihe geçtiği dile getirildi. Hindistan’da yayınlanan Times of India’nın haberine göre ise Can Öncü’nün sürüşü fırtınaya benzetildi.

Fransa, Almanya, Finlandiya, Portekiz, İtalya, Brezilya ve Belçika basınında ise Can Öncü’nün tüm dünyanın dikkatini çektiğini ve bundan sonraki Grand Prix Yarışları’nda mutlaka herkesin kendisini dikkatle gözlemleyeceğini belirttiler. Sponsorlarından Red Bull ise internetteki sitesinde Can Öncü’nün hakkında koltuk kabartan sözlerle bahsetti ve Dünya Şampiyonluğu’na vurgu yaptı.

Moto GP Can Öncü çıktığı ilk yarışı kazanan biri oldu. Daha önce böyle bir durum ilk kez 1991 yılında gerçekleşmişti. Yarışmacı Antalyalıdır ve Alanya ilçesinde yaşamaktadır. Yarışma İspanya’da Valencia şehrinde bulunan Ricardo Tormo pistinde gerçekleşti. Çok yağışlı bir hava olmasına rağmen birinciliği elde eden yarışmacı, yarışan en genç sürücü unvanın da sahibi oldu. Kardeşiyle aynı parkurda yarışan Can, yaptığı açıklamalarda idolünün kardeşi Deniz Öncü olduğunu belirtti. Efsane yarışı hakkında konuşan Öncü, en önemlisinin yarışın son anındaki virajın kontrolü olduğunu söyledi. Gelecek hedeflerinde yine şampiyonluk var.

 

Benzer Yazilar

Erkeklerin Playstation Tutkusu

Ahmet DOĞDU

Kadınlara Sorduk Hangi Kıvanç Tatlıtuğ?

Ahmet DOĞDU

Erkeklerin Rüyalarını Süsleyen Çekici 7 Ünlü Kadın

Ahmet DOĞDU

Erkeklerdeki İlginç Fetişler

Ahmet DOĞDU

Erkeğin Aldattığına Dair İşaretler

Ahmet DOĞDU

Şiir Yazan Erkekler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Ahmet DOĞDU