Image default
Garaj

Motosiklette Güvenlik

Merhaba, bu yazımda siz değerli okuyucularıma, motosiklette güvenlik konusundaki deneyimlerim ve püf noktalarını aktaracağım.

Çocukluğumda 1984 yılında bisiklet ile başlayan iki teker sevdam, büyüdükçe motosiklete yön değiştirdi. Uzun yıllardır motosiklet binicisiyim. Güvenlik konusuna fena halde kafamı takmış durumdayım. Bu konuda yalnız olmadığımın da farkındayım. Bilinçli motosiklet kullanıcıları da benimle beraber güvenlik ve güvenli sürüşe kafayı takmış durumdalar.

Şimdi güvenliğin ilk adımı olan kişisel koruyucularımızla tanışalım. Bu tanıttığım koruyucular olmadan ASLA motosiklete binmeyin.

  1. Kask: Kask güvenli sürüşün olmazsa olmaz materyalidir. Kaskın ilk işlevi düştüğümüz anda kafamıza gelecek bir darbenin vereceği zararı azaltmaktır; benim en sevdiğim işlevi ise yolda geçen başka araçların lastiklerinden fırlayan taşlardan koruması, zavallı bir sineğin hızla çarparak gözüme girmesini engellemesidir. Kask ile ilgili internette gördüğüm bir sloganı paylaşmadan edemeyeceğim. Kafan varsa kask takarsın.
  2. Mont: Mont işlev olarak bizi soğuktan ve sıcaktan koruyan bir materyaldir. Tabi bu bahsettiğim korumalar montun hangi mevsime göre yapıldığına göre değişir. Montlar yazlık, kışlık ve mevsimlik olarak üretilmektedir. Montun güvenlik olarak dirsek, omuz ve sırtında korumaları vardır. Düşme esnasında, gövdemizde darbeyi alacak, sürtünmeye maruz kalacak, kırılmaya en müsait yerlerimize uygun korumalar, başımıza gelecek kötü bir durumda devreye girerek, alacağımız hasarı düşmenin şiddetine göre sıfır noktasına ya da en aza indirir.
  3. Eldiven: Motosiklette bana göre en problemli, en sıkıntılı, en iç karartıcı donanım. Ancak konu güvenliğiniz olunca asla vazgeçmemeniz gereken bir donanım. Yazlık ve kışlık olarak ikiye ayrılır. Eldivenlerin güvenlik işlevi: el tarak kemiklerimizi darbeden korumak, düştüğümüzde olası bir sürtünmede yumuşak doku ezilmeleri ve derimizin yüzülmesini engellemektir.
  4. Dizlik: Gövdemizi taşıyan, kendi kendimize işlerimizi halletmemizi sağlayan, bacak ve kaval kemiğimizi koruyan en önemli materyallerden biri daha. Mafsalı ve mafsalsız olarak iki çeşit üretilen dizlikler, dizimizi ve kaval kemiğimizi darbelere, derimizi sürtünmelere karşı korur. Ben mafsallı olanlarını tercih ediyorum. Size de öneririm. Kaza esnasında kimse bacağının kırılmasını istemez. O yüzden dizlik gibi bir materyal olmadan motora binmezini önermiyorum.

  1. Pantolon: Pantolon da mont gibi bizi soğuk ve sıcaklardan korur. Güvenlik işlevi olarak mont ile aynı özellikleri gösterir. Daha çok leğen kemiği bölgesine gelecek darbeleri yumuşatmak amaçlıdır. Ayrıca dizimizin altında kaval kemiğimizi koruyan materyaller bulunmaktadır. Önceleri üreticiler pantolonları montlar gibi tek tip üretirken, günümüzde artık kot ve gabardin görünümlü yanmaz kevlar kumaştan şık tasarımlar da yapmaktadırlar.
  2. Bot: Botlar ayaklarımızı yağmurlu havalarda sudan ve soğuktan korur. Durma esnasında ayağımızı yere koyduğumuzda, ayağımızın yere sağlam basması ve kaymaması için gereklidir. Yazlık ve kışlık botlar mevcuttur. Botların güvenlik yönü ayak bileğimizi gelebilecek darbelere karşı korumaktır.

Değerli okuyucular, yukarıda saydığım güvenlik donanımları bizi hiçbir zaman tam anlamıyla korumazlar. Belirli bir süratten sonra bu donanımlar da işlevlerini yitirecek ve şiddetli çarpmalarda bizi koruyamayacaktır. Motosiklette güvenlik tek başına donanımlarla sağlanamaz. Güvenliğinizi, donanımlarla beraber hızınız ve dikkatinizle arttırabilirsiniz. Motosiklete binmek risk değil, Sokağa çıkmak risktir.

Hepinize güvenli günler diliyorum.

Benzer Yazilar

Sıfır Motor Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Editor

Klasik Arabalar Hepsine Hayran Kalacaksınız.

Ahmet DOĞDU

Aston Martin Vanquish

Ahmet DOĞDU

Catamaran ve Güneş Enerjisi

Ahmet DOĞDU

İkinci El Araba Piyasasının Püf Noktaları

Editor

BMW Concept Active Tourer Plug-in Hibrid

Ahmet DOĞDU