Image default
Sportaküs

Naim Süleymanoğlu Halter Efsanesi

Dünya genelinde tanınan ünlü halter şampiyonu Naim Süleymanoğlu hayatı başarılar ile dolu…

Süleymanoğlu, 23 Ocak 1967 yılında Bulgaristan’da dünyaya geldi. 1977 yılında daha çok küçük yaşlardayken halter branşında spora başladı. İlk şampiyonluğunu 15 yaşında katıldığı Dünya Gençler Halter Şampiyonası’nda 52 kiloda iki altın madalya ile kazandı. 16 yaşında tekrar rekor kırarak şampiyonluğunu devam ettirdi. Bu şampiyonluklar ile dünya tarihinin en genç rekortmeni unvanına sahip oldu. Halter sporunu çok yakından takip eden ve analizini yapan isimlere göre Süleymanoğlu dünyanın gelmiş geçmiş en iyi haltercisidir.

Naim Süleymanoğlu Kaç Kez Dünya Rekoru Kırdı?
Naim Süleymanoğlu Kaç Kez Dünya Rekoru Kırdı?

Rekorların Sahibi Naim Süleymanoğlu

Naim Süleymanoğlu kaç kez dünya rekoru kırdı tahmin edebilir misiniz?

Tarihe adını altın harflerle kazıyan Süleymanoğlu, 8 defa dünya şampiyonu oldu ve 46 defa da dünya rekoru kırdı. Süleymanoğlu, kendi kilosunun tam tamına üç katından fazlasını kaldırarak yine efsane olmayı başardı. Spor otoriterlerinin söylemine göre tüm zamanların en iyi haltercisi olarak anıldı. Bu rekorların bazılarını sakat şekilde kırdı, rahatsızlıklarına aldırış etmeden dünyaya adını duyurmaya devam etti. 1988, 1992 ve 1996 yıllarında art arda olimpiyatların halter dalında altın madalya sahibi olan tek sporcu Süleymanoğlu’dur.

Naim Süleymanogu
Naim Süleymanoglu

Başarılı Haltercinin Arkasında Duran İsim

Naim Süleymanoğlu dünya üzerinde rekordan rekora koşan tek halter sporcusudur ve tabi ki, bu başarısında yalnız değildir. Süleymanoglu’nun başarısında en çok Malatya doğumlu eski cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın payı vardır. Bulgaristan sınırlarından zor şartlarda kaçarak Türkiye’ye gelen Süleymanoğlu, Turgut Özal’a güvenerek yardım isteğinde bulunmuştur. Süleymanoğlu, Turgut Özal’ın özel yardımları ile ülkede çalışmalarına devam etmiştir. Bu sayede halter alında pek çok kez ödül almıştır. Başarı öyküleri ile tanınan Süleymanoğlu, 18 Kasım 2017 yılında aramızdan ayrılmıştır.

Benzer Yazilar

5 Örnekte Ekstrem Sporu

Ahmet DOĞDU

Spor Öncesinde Karbonhidrat Alımı Nasıl Olmalı?

Editor

Trekking Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Editor

Bilinçli Atılan Her Adım Sağlam Vücuda Gider

Editor

Dünyanın En Popüler Spor Dalları Nelerdir?

Editor

Spora Başlamanın Tam Vakti

Editor