Image default
Genel

Nobel’e Doğru Kararlı Bir Adam

Aziz Sancar 8 Eylül 1946 da Mardin-Savur’da doğmuştur. Sekiz çocuklu bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Film gibi bir hayat hikayesine sahip olan Sancar,birçok zorluğu birer birer geçerek başarıya uzanan hikayesini elleriyle yazdı.Çevresinde prensipli,kararlı ve azimli kişiliğiyle bilinen Aziz Sancar takdir edilesi bir yaşam hikayesinin mimarı. İlk eğitimini Mardin’de tamamladı. Sancar, 1963 yılında girdiği İstanbul Tıp Fakültesini 1971 yılında bitirdi ve eğitim için ABD’ye gitti. Savur’da iki yıl doktorluk yaptı. Sonrasında Dallas’a giderek Teksas Üniversitesinde Moleküler Biyoloji dalında doktora yaptı.Buradan sonra doktora ile başlayan meşakkatli ve Nobel’e kadar uzanan çalışmalara atıldı.

aziz-sancar-kimdir

Yale Üniversitesi’nde DNA onarımı dalında doçentlik tezini tamamladı. DNA onarımı, hücre dizilimi, kanser tedavisi ve biyolojik saat üzerinde çalışmalarına devam etti. 1997 yılından bugüne Amerika Birleşik Devletleri North Carolina-Chapel Hill’de North Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü’nde görev yapan Prof. Sancar, gerçekleştirmiş olduğu 300’e yakın bilimsel makale ve bu makalelere yapılan 12 binden fazla atıfla, bilimsel araştırmada eşine az rastlanır bir başarıya imza attı ve 33 adet kitabını yayınladı. İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdikten sonra yurtdışında yaptığı çalışmalarla Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’ne kabul edilen Sancar, buraya kabul edilen üç Türk’ten biri olmuştu. Kansere karşı başlattığı mücadele ile tıp dünyasında ses getiren çalışmalara imza attı.Yaptığı DNA onarımı çalışmasıyla birçok bilimadamının rüyalarını süsleyen Nobel ödülüne uzanan bir hikayeyi yaşadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nobel Kimya Ödülü sahibi Türk bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar'ı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti. Kabulde Prof. Dr. Sancar'ın eşi Gwen Sancar da yer aldı. (Yasin Bülbül/Cumhurbaşkanlığı - Anadolu Ajansı)

Prof. Dr. Aziz Sancar, kanser konusunda önemli çalışmalar yapıldığını belirtirken, kanser mekanizmasının 10 yıl içinde çözüleceğine inandığını söylemişti. Ancak kanserin nasıl olduğunu çözümlemenin onu tedavi etmek anlamına gelmediğine işaret eden Sancar, tedavi konusunda bir şey söylemek için erken olduğunu belirtmişti.

Hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü kazanmıştır. Aziz Sancar ödüle ABD’li Paul Modrich ve İsveçli Tomas Lindahl ile birlikte layık görüldü.Ülkemizde bilim konusu geçince fenomen haline gelen Aziz Sancar manevi ve geleneksel değerlerine oldukça bağlı bir halk insanı olmasıyla da takdir topluyor.Mütevazılığı ve çalışkanlığı ile başarı hikayesini kendi yazan Sancar,ülkesi için ne kadar önemli bir mihenk taşı olduğununda farkında.Kendisinin nice gencimize idol olmasını diliyor ve kendisine uzun ve sağlıklı, başarılı bir ömür temenni ediyoruz.

 

Benzer Yazilar

Kadınlar Hakkın Daha Önce Duymadıklarınız

Ahmet DOĞDU

Dünyanın En Zengin Erkekleri

Editor

Kadınların Yanında Rahat Olamama Sorunu

Ahmet DOĞDU

Kadınlar İçin Daha Çekici Olmak Mı?

Ahmet DOĞDU

Kızları Etkilemek İçin Yanınızda Bulundurmanız Gereken 3 Köpek Cinsi

Ahmet DOĞDU

Prezervatif Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Editor

Yorum Yaz