Image default
Kapak

Oluru var mı, bana uyar mı?: Ünlülerin Saçları

 

Oluru var mı, bana uyar mı?: Ünlülerin Saçları

Yazan Deniz Gürel For Men’s Life Today

 

Eminiz ki, hayatınızın bir döneminde kendinizi özdeşleştirdiğiniz bir ünlü mutlaka oldu. Bir şekilde onun gibi olmak istediniz ve o yıldızla aranızdaki ilk engel genellikle saçlarınızdı. Bu engeli aşmak için hangimiz elimizde fotoğrafla mahalle berberimize gidip belli bir stili istemedik ki… Berber amcadan istediğimiz saç modeli kimi zaman saçımıza uygundu, kimi zamansa değildi. Bu uğurda alay konusu olma ihtimalini bile göze almıştınız, kabul edin.

Bu hafta, Türk erkeklerinin sahip olmayı en çok arzuladığı (hayır o değil) saç modellerini araştırdık. Bununla da kalmadık, uzmanlardan Türk insanına en uygun saç modellerini öğrenmeye çalıştık.

İstemekle Olmuyor
Unisex hizmet veren kuaför salonu zinciri Erdem Kıramer Akademi “Makas”ın Beyoğlu Şubesinde Akademi Direktörü olarak görev yapan İlyas Çelik, Türk erkeklerinin, yabancı ünlüler arasından çoğunlukla David Beckham ve Colin Farrell’ın saç modellerini takip ettiğini, yerli yıldızlardan ise “Kıvanç Tatlıtuğ Modeli”ni beğendiğini söylüyor.

David Beckham’ın özellikle hafif uzun, arkaya taranmış retro saç modeli; Colin Farrell’ın ise üstleri hafif uzun, arkaları kısa salaş saç modeli her zaman en çok istek alan modeller.

Farrell’ın fotoğraflarına dikkatli bakarsanız, bu salaş modelde saçlarının uzun olan üst kısmını gerektiğinde yana veya arkaya tarayıp günlük, şık bir kullanım elde ettiğini de görebilirsiniz. Ancak yataktan yeni kalkmış gibi dağınık bir kullanım da kızlara havalı görünebilir, söylemiş olalım.

“Öyle Bir Geçer Zaman ki… gibi dönem dizileri sayesinde Türkiye’de 70’lerin saç modelleri yeniden doğdu” diye konuşan Çelik, babalarımızın gençlik zamanından kalan, yanları kulakları kapatacak şekilde hafif uzun bırakan saç modelini erkek müşterilerinin özellikle talep ettiklerini anlatıyor. Bazı müşterilerin eskimeyen favorisi ise “Genç Marlon Brando Modeli”.

Son zamanlarda karşılaştığı en ilginç taleplerden biri, Rihanna’nın sol tarafı kısacık, sağı ise hafif perçem şeklinde uzun saç modelinin bir erkek müşteri tarafından istenmesi olmuş.

Yerli yıldızlarımız da farklı saç, sakal, bıyık modası yaratma konusunda oldukça başarılı gibi görünüyor. 11 yıldır erkek kuaförlüğü yapan Serdal Güvendir, Muhteşem Yüzyıl dizisinde Malkoçoğlu’nu canlandıran Burak Özçivit’in bıyık modelinin son aylarda müşterileri arasında oldukça rağbet gördüğünü anlatıyor. Bazı müşterilerinin kirli sakalla birlikte bıyık bıraktığını, bu şekilde bıyıkların günlük hayatta daha rahat kullanılabildiğini, daha az göze battığını da sözlerine ekliyor.

Peki, ısrarla kendilerine uymayacak modelleri isteyenler? Uzman kuaför Çelik, müşterilerin bu isteğini yerine getirmediklerini söylüyor: “Belli bir modeli beğenebilirsiniz, ancak berbere gidip fotoğraf göstermek yeterli değil. İstediğiniz saç stilinin saç tipinize, yüz şeklinize, giyim ve yaşam tarzınıza uygun olması gerekir.”

Uygun Kafa Şart
Bir de “kafa yapısı” mevzuu var ki, çok istenen saç modellerinin gerçekleşmeme sebeplerinin başında geliyor. Türk erkeklerinin kafa yapısının Avrupalılara göre yanlardan daha çıkık olduğunu tarif eden Çelik, kafanın büyük görünmemesi için çoğunlukla yanları oldukça kısa, üstleri hafif uzun bir model uyguladıklarını belirtiyor. Böylece Kıvanç Tatlıtuğ’un 4 numara saç modelinin aslında birçok Türk erkeğine uyabileceğini görüyoruz.

Bir diğer sorun ise halk arasında “tepsi” olarak bilinen ve başın arkasının düz olması durumu. Bu kafa yapısına sahip olan kişiler için, başın arkasındaki saçları diğer bölgelere oranla uzun bıraktıklarını ve daha yuvarlak bir görünüm sağladıklarını anlatıyor Çelik.

Son olarak, hayalinizdeki saç modelini seçerken kafa yapınızın yanı sıra saç tipinize de dikkat etmenizde fayda var. Türk erkeklerinin genelinin saç yapısı sert olduğundan, bu tip saçların şekillendirilmesi için mutlaka nemlendirici krem veya jöle kullanılması gerekiyor.

Her sabah evden çıkmayı bir merasim haline getirmemek için derli toplu ve kolay kullanılabilen saç modellerinin tercih edilmesini öneren uzmanlarımızın aksine biz biliyoruz ki; Ümit Davala’nın mohikan saçlarının bile bir dönem moda olduğu ülkemizde, berber salonlarına elinde dergiden kesilmiş fotoğraflarla giren gençler bitmeyecek, tükenmeyecek.

 

Photo: Getty Images

 

Benzer Yazilar

Netflix’te Öne Çıkan 5 Dizi

Ahmet DOĞDU

İçki İçmek Erkekleri Koruyor

Ahmet DOĞDU

Metroseksüelliğin suyunu çıkaran erkekler..

Ahmet DOĞDU

Dünyanın En Zengin Erkekleri

Editor

Laptop Çanta Modası

Ahmet DOĞDU

Erkeklerde Uykusuzluğun En Önemli 3 Sebebi

Yorum Yaz