Image default
FelsefErkek

Ötekileştirmenin Hedefi Erkek

Her erkek veya kadın yaşamını belli başlı kurallar çerçevesi içerisin de yaşıyor. Çünkü toplumsal korkular, dışlanma korkusu nedenleriyle bu kurallara uyumlu yaşanıyor. Kadınlara biçilmiş kurallar olduğu gibi erkeklere de konulmuş belli başlı kurallar vardır.

Erkek Maddi Anlamda Kadından Üstün Olmalı

Toplumsal kurallardan biri de erkeğin her zaman tüm hesapları ödemesi gerektiğidir. Bir kız arkadaşınız ile dışarı çıkar, alışveriş yapar ve yemek  yersiniz o sıra toplumun oluşturduğu bu kural nedeniyle hesabı siz ödersiniz. Fakat hesabı sadece erkekler değil kadınlar da ödeyebilir. Bazen erkek olarak maddi gücünüz yetersiz kalabilir. Bu durum toplumun yansıttığı gibi sizi kötü bir duruma düşürmez. Kadınlar da çok doğal bir şekilde erkekler gibi hesap ödeyebilir.

Erkek Adam Asla Ağlamaz 

Her insanın duyguları vardır ama toplum erkeklerin bazı duygularını yansıtmasını istemez. Çünkü erkek daima güçlüdür, erkek üzüntüsünü asla belli etmez ve erkek adam ağlamaz düşüncesini erkeklere ötekileştirmiştir. Gülmenin yasağı olmadığı gibi ağlamanın da yasağı yoktur. Kadınlar gibi erkekler de ağlayarak duygularını dışa vurabilirler.

Erkek Dediğin Adam Gibi Giyinmeli 

Toplumsal olarak kadın ve erkekler belirli bir kalıpta giyinmelidir. Vücut hatlarını belli etmesi, modayı takip etmesi ve renkli kıyafetler giymesi oldukça aykırı görülür. Erkekler de toplumdan dışlanma korkusu sebebi ile dar pantolonlar ve canlı renkler giymemeyi tercih ederler.

Erkek Adam Asla Kadın İşlerini Yapmaz 

Toplumda erkek ve kadını ayıran tek özellik ev işleridir. Toplumun oluşturduğu kurala göre; erkek evi temizlemez, dikiş – nakış ile uğraşmaz ve bulaşık yıkamaz. Üstelik yırtılmış bir kıyafeti bir erkeğin dikmesi erkekliğe leke sürülmüş gibi görülür.

Askerlik Yapmayan Erkek, Adam Değildir

Toplumumuz da askerlik yapmak kudretli, şerefli ve gurur verici bir iş olarak gösterilir. Eğer bir erkek askerlik yapmıyorsa kadın gibi görülmektedir. Son zamanlarda gündem de olan bedelli askerlik bu yönden çok eleştirilmektedir. Ama bilinmesi gereken bir erkek yemek yapabilir, askere gitmeyebilir, ağlayabilir. Bunları yapması bir cinsiyetin belirleyici özellikleri değildir. Erkeklik cinsel dürtüler ve dış görünüşten ibarettir.

Benzer Yazilar

Erkekleri İtici Yapan Detaylar

Ahmet DOĞDU

İlişkide Yapılmaması Gerekenler

Erkeğin Kadından Beklediği 5 Romantik Davranış

Ahmet DOĞDU

Evlenme Teklifi Etmek İsteyenler için 4 Sürpriz önerisi

Erkekleri Mutlu Etmenin Yolları

Kadınları etkilemenin yolları

Ahmet DOĞDU