Image default
Garaj

Otomobillerin Tarihçesi

İlk otomobil 1670 yılında Çin imparatorluğunda üretilmiştir . Yapılma amacı çocukları eğlendirmek adına buharlı oyuncak olarak çıkarılmış ve günümüze kadar gelen ve gelişen bir hal almıştır.

1680 yılında baturun yanmasıyla yapılan ilk içten yanmalı motor çalışabilmesine rağmen pek kullanışlı olmadı . kapalı silindir arasında barutun patlamasıyla oluşan basınçta pistondaki doğrusal hareketi dairesel harekete çevrilmiştir. Fakat barutta hem maddi yönden hemde bir sisteme oturtulmadığı için kullanışlı olmamıştır.

1698 yılında yapılan buharlı motoru İngilizler tarafından yapıldı. fakat sistemi tam oturtamadıkları için motor uzun süre çalışamıyor ve güç veremiyordu.

1769 yılında İngilizler tarafından yapılan uzun süre çalışabilen buharlı motoru bir çok araçta görebilmekteyiz. Bu akımla birlikte Fransızlar tarafından yapılan kendi kendine hareket edebilen ilk buharlı araba hayata geçti. Buharlı makinelerin üretimiyle yolcu taşımacılığı yük taşımacığı tarım sanayinin gelişmesi gibi birçok alanda faydalı oldu .

1787 yılında Amerikalılar tarafından ilk yolcu taşıyan araç yapılmıştır. Bu sayede bir noktadan diğer noktaya ulaşım kolaylaşmış insanlar için zamandan tasarruf edilmiştir.

1800 lü yılların başlangıcında birleşik krallıklar kendilerine ait ilk buharlı otomobili üreterek kendi markalarını piyasaya sürmüşlerdir.

İlk içten yanmalı motor 1824 yılında genç Fransızlar tarafından gündeme gelmiştir. Fakat ilerleme kat edememiştir.

1830 yılında buharla çalışan saatte 15 ila 20 km yol gidebilen üzerinde 14 kişi yolcu taşıyan otobüsler imal edilmeye başlamıştır.

1860 yılında İngiliz parlamentosu tarafından çıkarılan yasa arabalardaki ilerlemenin önüne geçmiş ve gelişimi yavaşlatmıştır. bu yasa 1896 yılında yürürlükten kaldırılmıştır.

1860 yılında hava gazı ile çalışan motor Belçikalı bir mühendis tarafından keşfedilmiştir.

1862 yılında Belçikalı mühendisin bu projesini geliştiren Fransız mühendis 4 zamanlı çevrime sahip motorun projesini sunmuştur.

1867 yılında Fransız mühendislerin sunduğu 4 zamanlı motoru pratiğe çevirerek ilk 4 zamanlı çevrime sahip motoru yaptılar.

1876 yılında yapılan 1877 yılında amerikadan patenti alınan 4 zaman çevrime sahip ilk gaz motoru üretildi.

1878 yılında İngilizler tarafından incelenen bu motor geliştirilerek 4 zaman çevrime sahip 2 zamanlı motor yapılmıştır.

Benzer Yazilar

Peugeot HR1 Concept

Ahmet DOĞDU

Porsche stüdyolarında tasarlanan kızaklar

Ahmet DOĞDU

Otomobillerde Cam Film Yasağı Kalkıyor

Ahmet DOĞDU

Motor yağı nasıl değiştirilir?

Ahmet DOĞDU

LAMBORGHINI PERDIGON CONCEPT

Ahmet DOĞDU

Araba Alacaklar İçin 10 Tavsiye

Editor