Image default
Genel

Oyun Teknolojisi ve Gelişimi

Günümüz teknolojisi son yıllarda büyük bir gelişme kat etti. Son 10 yılda hayatımızı son derece etkileyen gelişmelere şahit olduk. Şimdiki Android, İOS ve yüksek grafikli oyun bilgisayarları geçmişte yoktu. Eğlence dünyamızın vazgeçilmezi olan oyunlar bu teknolojiyle beraber inanılmaz değişim ve gelişimlere uğradı. Şirketlerin milyarlarca dolar yatırdıkları bu oyun teknoloji dünyasını gelin hep beraber üç başlık altında inceleyelim.

1.İlk Bilgisayar oyunu ve konsol oyunları nasıldı?

Bilgisayar dünya üzerinde 1950’lerden sonra yayılmaya başladı. Özellikle bilgisayarın ve konsolların ülkemize gelmesi ve yaygınlaşması 1990’lardan sonra başladı.20.y.y oyun teknolojisi günümüz ile kıyaslanamaz tabii ki. İlk bilgisayar oyunu Donkey Bas isminde grafikleri şimdiki oyunlar ile kıyaslanamayacak kadar kötüydü fakat insanlar geçmişte bu oyun ve oyunları çılgınlarca oynuyordu. İlk oyun konsolunun yani Magnavox Odyssey’in 1972 lerde çıkmasıyla insanlar evlerine arkadaşlarını davet ederek veya aile bireyleriyle beraber televizyon ekranının ikiye bölünmesiyle çeşitli düşük çözünürlüklü ama bir o kadar eğlenceli oyunlar oynuyorlardı.

2. Oyun Teknolojisi neden bu kadar hızlı gelişti?

Günümüz insanı için vazgeçilmez bir yerde olan oyunlar, insanın en güzel vakit geçirdiği sanal ortamlar. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte teknoloji şirketleri kuruldu ve bu şirketlerin çoğu oyun sektörüne yöneldi. İlk başlarda çeşitli oyun serileri çıkararak belli bir kitleyi yakalayan şirketler, her geçen gün kendilerini geliştirerek oyuncu sayılarını yükseltmeyi başardılar. İnsanların zevklerine göre savaş, spor, strateji, benzetim vs gibi oyunları piyasaya sürerek gelişimlerine devam ettiler ve halen de ediyorlar. Tüm dünyada muhteşem oyuncu sayılarına ulaşan firmalar ekonomik yönden de güçlendi ve teknolojiyi de yanlarına alarak muhteşem oyunların altına imzalarını attılar ve çok iyi paralar kazandılar.

3. Oyun teknolojisi daha nerelere kadar gidebilir?

Aslında oyun dünyası sınırsız ve ucu bucağı olmayan bir evren. Artık oyunlar da bizler gibi teknolojini bu hızına yetişemiyorlar. Her geçen gün birbirinden özgün ve güzel oyunlar piyasaya sürülüyor. Süper bilgisayarlar ve konsollar sayesinde bu düzeyde gerçekçi oyunlar oynayabiliyorsak birkaç yıl içinde belki sanal gözlüklerle sanal bir dünyanın içine giriş yapacağız bekli de zamanla çıkacak olan ekipmanlar veya çeşitli bilgisayarlar sayesinde daha gerçekçi bir oyun deneyimine sahip olacağız. Yani oyun teknolojisinin gelişmesinin bir sınırı yok ve olmayacakta. Dünyada insanın olduğu müddetçe oyunlar her zaman oynanacak ve gelişecektir.

Benzer Yazilar

Kadınsız Erkekler Kitabı Üzerine

Ahmet DOĞDU

Flört Döneminde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

BENİ SEVİP SEVMEDİĞİNİ NASIL ANLARIM?

Editor

İşte Ucuza Uçmanın 5 Yöntemi

Editor

Baba Olma Duygusu

Ahmet DOĞDU

Erkeklere Sorduk: Sinema mı Tiyatro mu ?

Ahmet DOĞDU