Image default
Erkek Sağlık

Özgüven Eksikliği

7’den 70’e kadar görülebilen özgüven eksikliği daha çok küçük yaşlarda ortaya çıkan ve gençlik çağlarımızda kendini gösteren bir semptomdur. Hayatımızın her anında yaptığımız ya da yapacağımız işleri kısıtlayan bu karakter özelliği genelde aşılabilir bir boyuttadır.

Peki tam olarak özgüven eksikliği nedir?

Özgüvenin eksikliği kişinin sürekli olarak aşağılık duygusuna kapılması, negatif ve karamsar düşünmesi, asosyal olması, kendine güvenmemesi, geri planda kalması ve tek başına vakit geçirerek insanlardan uzak kalması ile oluşan durumlardır. Eğer özgüven eksikliği nedenlerini biliyorsak bu durumu kolayca atlatabiliriz.

"<yoastmark

Özgüvenin Eksikliğinin Nedenleri

Doğduğumuz andan itibaren yanımızda bulunan insanlar ve özellikle ailemiz çok büyük bir etkendir. Eğer ailemiz bize güvendiğini gösteremezse biz de kendimize güvenmeyiz doğal olarak. Bunun dışında anne-babanın boşanması, erken yaşta anne-babanın vefatı veya eğitimde cezaların yoğun olması çocuğun özgüven eksikliğinin yaşamasına sebep olur.

Başka sebeplerden birkaç tanesi ise;

  • Çocuğa sorumluluk vermezsek, ona her işinde kolaylık sağlarsak,
  • Çocuğun başardığı şeyleri kutlamazsak, yeteneklerini desteklemezsek,
  • Çocuğumuza sürekli baskı yaparsak onu biraz bile olsun özgür bırakmazsak çocuğumuzun kendine olan güvenini zedelemiş, kırmış oluruz.

"<yoastmark

Özgüvenin Eksikliği Tedavisi 

Özgüven eksikliği tedavisi adına birkaç temel unsur vardır. İlk olarak kendimizi her şeyden çok sevmeliyiz ve dünyadaki diğer şeylerden daha çok değerli olduğumuzu bilmeliyiz. Kendi düşüncelerimizi her ne olursa olsun savunmalıyız. Fikirlerimizin arkasında durmalıyız. Karakterimize ters düşen olaylara karşı tepkimizi koymalıyız. Eğer bu şekilde sorunumuzu yenemiyorsak mutlaka bir psikolog desteği almalıyız. Psikolog yardımı ile hareket etmeliyiz ve onun söylediği şeyleri harfiyen uygulamalıyız. Sorunumuzu çözdüğümüz zaman emin olun dolmuşta para üstünü isteyebileceğiz, kafede garsona seslenebileceğiz ve en önemlisi bize yapılan haksızlıklara karşı sesimizi çıkaracağız.

Benzer Yazilar

Erkeklerde En Sık Görülen Prostat Kanserinin Ameliyatı

Editor

Erkeklerde Günlük Protein Alımı Ne Kadar Olmalı?

Sevgili dırdırı hasta ediyor!

Ahmet DOĞDU

Sperminiz sizi hasta ediyor haberiniz yok!

Ahmet DOĞDU

Tese ile Sperm Bulunamadığı Durumda Ne Yapılmalı?

Ahmet DOĞDU

Beyaz Tenli Erkeklerin Yapması Gerekenler

Editor