Image default
Sportaküs

Partner Yogayı Denediniz mi?

 

Yoga kelimesi Sanskritçe’den gelmektedir, bu dildeki anlamı, bütünleşmektir. Bu bütünleşmeyi akıl, beden ve ruhun bütünleşmesi olarak düşünebiliriz. Aynı zamanda bu birleşme kişinin evrenle bütünleşmesi olarak da tanımlanabilir. Dünyada adını kısa denilebilecek bir süre içinde duyurmaya başlayan yoga, Hindistan’da yüzyıllardır uygulanmakta ve bu kültürün temel taşlarından biri olarak kabul edilmektedir.Yoga’da amaç evrende yaşanan olumsuzluklardan etkilenmeden, aklın sakinliğini ve huzurunu her an korumayı başarıp bu şekilde yaşayabilmektir. Yoganın, hamileler için, yaşlılar için, çocuklar için ve partnerler için farklı uygulanış biçimleri vardır. Partner yoga, arkadaş ile veya sevgili ile yapılabilir. Sevgili ile yapıldığında, ilişkiyi güçlendirdiğine, güven duygusunu geliştirdiğine ve çiftleri birbirine yakınlaştırdığına inanılıyor. Birbirinizin nefesini hissedip, kalp atışlarını duyabilecek kadar birbirinize yakın olarak uygulayacağınız pozisyonlar ile hem fiziksel hem de ruhsal olarak partnerinize yakın olabilirsiniz. Partnerinizle kendinize uygun ve rahatsız edilmeyeceğiniz bir zaman yaratıp, basit tekniklerle anlatacağımız partner yogayı deneyebilir, böylelikle hem birbirinize zaman ayırmış olup hem de birlikte rahatlayıp eğlenebilirsiniz.

  • Partnerinizle sırt sırta bağdaş pozisyonunda oturun. Sırtlarınız temas etsin, ellerinizi bacaklarınızın üzerine bırakın. Ortalama 2-3 dakika gözleriniz kapalı olarak bu pozisyonda kalın. Hem kendi nefesinizi hem de partnerinizin nefesini hissetmeye çalışın.

partner-yoga-yapmak

  • Gözlerinizi yavaşça açın. Partnerinizin bacağından yardım alarak rahat bir çevrilme noktasına ulaşın. Bu sırada sırtlarınızın birbirinden ayrılmamasına dikkat edin. Her ikinizi de rahatsız etmeyecek bir noktaya ulaştığınızda bu noktada kalın. Kollarınızı kaldırıp birbirinizin ellerini tutun ve sırtlarınızdan çok fazla yaslanmadan hafifçe destek alarak bu pozisyonda 1 dakika kadar kalın. Daha sonra aynı uygulamayı yavaşça diğer taraf için de gerçekleştirin ve 1 dakika daha bu pozisyonda kalın.

partner-yoga-nasil-yapilir

  • Tekrar ilk pozisyona dönün. Önce biriniz dirsekleriniz yere değecek kadar eğilin. Başınızı kollarınızın üzerine koyabilirsiniz. Bu arada diğer partner kalçası yerde kalacak şekilde sırtını eğilen partnerin üzerine yerleştirir. Üstteki partner kollarını rahatça yere bıraksın. Eğer bu pozisyonda rahatsanız 5 dakika kadar devam edebilirsiniz. 5 dakika sonra yavaşça doğrulun. Şimdi aynı pozisyonu diğer partner uygulayabilir ve bu şekilde 5 dakika daha pozisyonu uygulayın.

esinizle-yapilacak-yoga

  • Bu pozisyon için partnerinizle karşılıklı olarak bağdaş kurarak oturun. Her ikinizde sol kolunuzu arkadan belinizin üzerine getirin. Sağ kollarınız ile belinizin arkasında duran sol ellerinizi tutun. Bu pozisyon sırasında başınızın sırtınızın ve gövdenizin aynı hizada olması önemlidir. 2-3 dakika kadar bu pozisyonda kaldıktan sonra, kollarınızı değiştirip aynı pozisyonu diğer taraftan 2-3 dakika daha uygulayın.

partnet-yoga-yaparak-rahatlamak

  • Ellerinizi bırakıp karşılıklı oturma durumuna geçin. Bacaklarınızı kaldırıp ayaklarınızı birbirinize değdirebilecek kadar birbirinizden uzaklaşın. El ele tutuşup birbirinizden destek alarak bacaklarınızı kaldırın, ayak tabanlarınızı birbirine yaslayın. Gözlerinizi kapatın ve bu pozisyonda 2 dakika kadar kalın.

partnerler-icin-yoga

Kısaca bahsettiğimiz partner yoganın çiftlere uygun pek çok pozisyonu var. Birbirinize zaman ayırmak, birlikte vakit geçirmek, ilişkinizi güçlendirmek, güven duygunuzu ve birbirinize olan desteğinizi güçlendirmek için, partner yoga son derece güzel bir yöntemdir.

Benzer Yazilar

Bayanlar İçin Karın Gerdirme Hareketleri

Editor

Kas Yıkımı Nedenleri Ve Korunma Yöntemleri

Editor

Erkekler Diyette Neden Daha Başarılı?

Ahmet DOĞDU

Kendi Plaj Olimpiyatınızı Yaratın

Ahmet DOĞDU

Bayan İçin Karın Gerdirme Hareketleri

Editor

Spora Başlamanın Tam Vakti

Editor

Yorum Yaz