Image default
Erkek Sağlık

Prostat Kanseri Belirtileri Neler? Tedavi Yöntemi Nasıldır?

Prostat kanseri, diğer kanser türlerinde olduğu gibi bölgede bulunan hücrelerin yıkıma uğraması iler beraber bozulmasından ortaya çıkan ur ya da tümör adı verilen kitlenin oluşmasıyla meydana gelmektedir. Diğer birçok kanser türünde olduğu gibi prostat kanseri de sık rastlanan ve son derece önem gösterilmesi gereken bir kanserdir. Özellikle erken teşhis konulmaması durumlarında prostat kanseri, prostat bezi içerisinde yayılma özelliği gösterebilir; sonrasında lenf bezlerinden daha büyük alanlara yayılabilmektedir. Bu nedenle her kanserde olduğu gibi erken teşhis, prostat kanserinde de son derece önem arz etmektedir.

Prostat kanserinin teşhisinin konulmasından önce bazı belirtileri gözlenebilmektedir. Prostat kanserinin belirtileri aynı zamanda ilk evrede anlaşılmayabilir. Ancak ilerleyen zamanlarda hastalarda; özellikle geceleri sık sık idrar yapma ihtiyacı, idrar yaparken gecikme yaşanması ve sonrasında da kesik kesik gelmeye devam edilmesi, hiç idrar ihtiyacı yaşamamak, az ve kesik kesik idrar yapma, idrar yaparken ağrı ya da yanma, cinsel ilişki sonrası ağrılı bir şekilde ejakülasyon yaşama, idrar veya menide kan görülmesi gibi belirtiler görülebilmektedir.

Bu sorunları yaşayan kişiler mutlaka bir uzmanla iletişime geçerek muayene olmalıdır. Uzman doktor, hastalığın en iyi şekilde anlaşılabilmesi adına birçok farklı yöntem ile teşhis koyabilmektedir. Bir takım testlerden geçen hastaya prostat kanseri teşhisi konulduktan sonra ise tedaviye geçilmektedir.

Prostat kanseri tedavisi yapılmadan önce, uygulanacak tedavi yöntemi belirlenmektedir. Uygulanacak tedavi yöntemi belirlenirken, kanserin büyüme hızı, yayılım durumu, hastanın genel sağlık durumu gibi durumlar göz önünde bulundurulur. Eğer prostat kanseri çok erken bir evrede teşhis edildiyse cerrahi operasyondan önce takip önerilebilmektedir. Bununla beraber prostat kanserinde en etkili tedavi yöntemi ise cerrahi operasyonlardır. İlaçla yapılan tedaviler, bazı durumlarda yetersiz kalabilmekte ve kanser kendini tekrarlayabilmektedir. Bu nedenle de cerrahi operasyon şart olmaktadır. Birçok farklı cerrahi operasyon yöntemi de bulunmaktadır. Bu yöntemler hastanın durumu ve kanserin evresine göre değişiklik göstermektedir. Prostat kanserinde cerrahi operasyon sonrasında tümör tamamen alınarak, tedavi yapılmaktadır. Böylece dokuya ve sinirlere zarar verilmeden kanserden tamamen kurtulmak mümkündür.

Benzer Yazilar

Varikosel Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır

Editor

Erkeklerde Meme Büyümesi

Ahmet DOĞDU

Pilatesin Yararları Hakkında 5 İlginç Bilgi

Editor

Erkeklerde Jinekomasti Ameliyatı Yayılıyor

Ahmet DOĞDU

Daha Yakışıklı Olmak için 10 Sağlıklı Alışkanlık

Ahmet DOĞDU

Hidrosel Hastalığı, Belirtileri, Tedavisi

Editor