Image default
Erkek Sağlık

Prostat Kanserine Karşı Altı Öneri

Özellikle 65 yaş üstü erkeklerin korkulu rüyası olan ancak son yıllarda daha erken yaşlarda da görülmeye başlanan prostat kanseri, tıbbın geldiği noktada teşhisi erken yapıldığında çoğunlukla tedavi edilebilir bir hastalık. Ancak basit bazı önlemlerle bu hastalıktan korunmak da mümkün. Uzmanların tavsiyelerinden derlediğimiz olmazsa olmazlar aşağıda!

Egzersiz yapmdan olmaz

Sadece prostat kanserinden değil her türlü hastalıktan korunmanın en temel yolu ve koşulu düzenli egzersiz yapmak. Egzersiz deyince illaki bir spor salonuna yazılmak gerektiğini de düşünmeyin. Prof Dr. Osman Müftüoğlu’nun her zaman hatırlattığı gibi en temel, basit ve masrafsız egzersiz yürüyüştür. Her gün bir saat bir kısmı tempolu yürüyüşü ihmal etmeyin.

Sigara ve alkolden uzak durun

Sigara sadece akciğer kanserine neden olmaz. Kalp damar hastalılarının tetiklediği gibi cinsel hayatınızı etkileyip prostat kanseri riskini yükseltir. Alkol de başta karaciğer olmak üzere tüm organlarda tahribata yol açtığından içilmemeli veya en azından kararında bırakılmalı

Kilonuza mutlaka dikkat edin

Obezitenin her türlü hastalığa ön ayak olduğu artık sır değil. Kaldı ki fazla kilolar hastalığa yakalanma halinde yenilenme riskini yükseltiyor.

Düzenli seks yapın

Araştırmalar ayda dörtten fazla cinsel ilişkiye giren erkeklerde prostat kanseri riskinin yüzde 35 azaldığını ortaya koyuyor. Uzmanlar, boşalma anında prostatın kasılmasının bunda etkili olduğu görüşünde.

Prostat dostu yiyeceklere ağırlık verin

Sebze ve meyveyi bol yemek şart. Bunun yanında bazı gıdaların prostat büyümesini yavaşlattığı düşünülüyor. Kabak çekirdeği ilk akla gelen kuruyemişlerden olup içerdiği yağ asitleri prostata faydalı. Somon balığı bol omega 3 içerdiğinden haftada bir tüketilmeli. Narın içerdiği bazı maddelerin yeni kanser hücresi oluşumunu engellediği biliniyor. Likopen yönünden zengin domates de prostat dostu ve mevsiminde olmak kaydıyla bol tüketilmeli. Osman Müftüoğlu’nun 2018’in baharatı olarak seçtiği zerdeçal da prostata faydalı baharatlar arasında yer alıyor.

Doymuş yağı azaltın ve şeker tüketmeyin

Yemeklerde zeytinyağı gibi doymuş yağ oranı düşük yağlar kullanmak önemli bir korunma sağlayacaktır.

 

Benzer Yazilar

Erkeklerde Prostat Tedavisi ve Belirtileri

Ahmet DOĞDU

Sizin ilişki renginiz ne?

Ahmet DOĞDU

Cinsel İlişki Sırasında Kadınlardan Bulaşan Hastalıklar

Ahmet DOĞDU

Seks Bağımlılığı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Editor

Erkeklerde Bel Fıtığı

Ahmet DOĞDU

Erkek Cilt Bakımı

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz