Image default
Erkek Sağlık

Prostat Kanserinin Yayıldığı Nasıl Anlaşılır

Birçok kanser çeşidi gibi prostat kanseri de tespit edilmediği takdirde yayılan bir kanser türüdür. Prostat kanseri; Erkeklerde idrar yolunun, kolonun, mesanenin ve kalın bağırsağın yanında bulunan bir bezdeki kanser türüdür. Prostat erkek üreme sistemi içerisinde görev almaktadır. Prostat kanserinde görülen olay genellikle prostat bez dokularının içerisinde gelişen bir tümör oluşmasıdır. Eğer bu tümör teşhis edilmez ise gitgide büyür ve etrafındaki dokulara da sıçrar. Bu yayılma durumu ister istemez vücutta birtakım belirtiler meydana getirmektedir.

Sık İdrara Çıkanlar Dikkat

Prostat kanserinin yayılmaya başladığının en etkili belirtileri idrar durumlarındaki değişiklikler ile ilgilidir. Prostat kanseri mesanenin etrafında büyüyünce, idrar yolu ve mesanenin üstünde ekstra bir gerginlik oluşturabilir. Bu durum sonucunda da kişi sürekli ve sık sık idrara gitmeye başlayabilir. Tabi her sık idrara gitme durumu böyle yorumlanmamalıdır. Eğer bahse konu kanser idrar yolu ve mesane derinliklerine iyice yayılırsa, bu durumda kanserli hücreler, idrarın vücuttan normal şekilde atılışına müdahale gerçekleştirerek engel olabilirler. Hastalar bu durumlarda damlama tespit edebilir ve idrarın tam boşalmama durumunu hissedebilirler. Bu durumda olan kişiler mutlaka prostat kanseri tedavisi aktivitesine başlamalıdırlar.

İdrarda Kan Görülme Durumları

İdrar yolundaki kanser büyümesine bağlı olarak doku hasarı gelişebileceğinden, idrarda kan görülmesine şahit olunabilir. Bir de idrara çıkarken zorluk yaşamakta olan erkekler, mutlaka ama mutlaka vakit kaybetmeden bir doktora başvurmalıdırlar. Prostat kanserinin yayılmasının en tehlikeli durumlarından birisi de bağırsaklara ve de kolona nüfuz etmesidir. Kanserli hücreler kolonun iç kısımlarında büyümeye başladıklarında polipler oluşmaktadır. Polipler kelime manası olarak kolon merkezinde oluşmuş olan normal dışı oluşumlardır. Bu durum dışkılama sırasında ağrılara sebep olabilmektedir. Buradaki sinirlerin üzerine ekstradan yük bindirebilirler. Prostat kanseri yayılmasının ilerlemesinde sindirilmiş gıdaların bağırsaklardan geçmesi zorlaşmaktadır. Günümüzde prostat tedavisi oldukça kolaylaşmıştır.

Benzer Yazilar

Erkeklerde Cinsel Performans Düşüklüğü Ve Tedavisi

Ahmet DOĞDU

YAĞLI VE AKNELİ CİLTLER İÇİN TIRAŞ İPUÇLARI

Editor

Erkek Spermleri Kadınlarda Kanser Tedavisinde Kullanılacak

Erkeklerde Hidrosel Hastalığı ve Tedavisi

Ahmet DOĞDU

Saçlı Derinizi Güneşten Koruyun

Ahmet DOĞDU

Yürüyüş Yapmanın 5 Faydası

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz