23.2 C
Istanbul, TR
Cumartesi, Haz 22, 2019
Erkek Sağlık

Prostat Sağlığı İçin Tüketilmesi Gereken Besinler

Her 4 erkekten 3’ünde prostat rahatsızlığı ve her 12 erkekten birisinde prostat kanseri görülmekte. Prostat sağlığını korumada ise doğru besinlerin tüketimi şart. Aslında her erkekte doğduğundan bu yana bulunan ancak yaşlanmaya bağlı olarak değişen hormon düzeyleri nedeniyle büyüyen prostat bezi, yaşattığı sıkıntılar ile hayat kalitesi ve konforunu düşürmektedir.

Domates İçeriğindeki Likopen Kanseri Durduruyor

Domates likopen miktarı açısından zengin olması nedeniyle prostata iyi gelen yiyecekler arasında başı çekmektedir. Prostat sağlığını olumlu yönde etkileyen domates, güçlü bir antioksidan maddedir.

Zerdeçal Prostat Tümörünü Küçülterek Yayılmasını Engelliyor

Geleneksel yöntemler şeklinde iltihaplara karşı, soğuk algınlığında ve astım rahatsızlıklarında kullanılan zerdeçal, prostat dahil olmak üzere bir çok kanser türünün küçülmesine ve yayılmasını engellemektedir. Prostat kanserinin tedavisinde oldukça etkili olan zerdeçal, prostat bezi kanseri tümörünün büyümesini engelleyerek gerilemesini sağlamaktadır.

Somon Balığı Kanserle Mücadelede En Önemli Savaşçılardan

Balıklarda doğal olarak bulunan Omega-3 yağ asitleri prostat kanserinde en önemli yan etkenler arasında yer almaktadır. Balıklar arasında en yüksek düzeyde somonda bulunan omega-3 yağ asitleri prostat guidesine etki ederek kanser hücresinin büyümesini ve gelişmesini engellemektedir. Bu nedenle haftada bir kez yenen somon balığı kanser gelişimini ve oluşma riskini azaltmaktadır.

Kabak Çekirdeği Sayesinde Büyüyen Prostat Küçülmekte

prostat küçülten yiyecekler arasında olan Kabak çekirdeği, iyi huylu (yayılmayan) prostat büyümesi öncelikli olmak üzere bir çok prostat rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Kabak çekirdeğinde bulunan yağ hormon yapılarının prostat bezinin büyümesini sağlamasını engellemektedir. Araştırmalar sonucunda yediği yiyeceklerde karotenoid maddesi fazla miktarda bulunan erkeklerde iyi huylu oluşan prostat büyümelerinde, prostat bezinin büyümesinin durduğu hatta gerilediği ortaya çıkmaktadır. Kabak çekirdeğinde ise bol miktarda karotenoid maddesi bulunmaktadır. Bu nedenle düzenli olarak tüketilmesi yarar sağlamaktadır.

Benzer Yazilar

Cinsel isteksizliğin 5 Sebebi

Erkek Sağlık

Seksle ilgili yanlış bildikleriniz…

Erkek Sağlık

Sağlıklı erkeğin cinsel yaşam süresi uzun

Erkek Sağlık

Testosteron Hormonu Nasıl Yükselir?

Editor

Kilo verebilmek için saat 16’dan sonra karbonhidratlı yiyecekler yememek gerekiyormuş. Doğru mu?

Erkek Sağlık

G-noktası nedir?

Erkek Sağlık