Image default
Sportaküs

Protein Tozlarının Kas Yapmada Vücut Geliştirmede Etkisi Veya Önemi Var Mı?

Günümüzde amatör ya da profesyonel hemen her sporcunun kullandığı protein tozları oldukça modadır. Bu modern çağ ürünü spor hayatına gelirken akıllara birçok soruyu da beraberinde getirmiştir. Öncelikle protein tozlarının adının bile duyulmadığı zamanlarda insanlar nasıl kas yapıyordu sorusu genelde ebeveynler tarafından evlatlara yöneltilir.

Cevap basit, avlanarak. Yorulan kasların kendini yenileyip toparlayabilmesi için spordan sonra mutlaka protein alımına ihtiyaç vardır. Eskiden insanlar avlanırken tıpkı spor yapar gibi kaslarını çalıştırırlar daha sonra da yakaladıkları av etlerini yiyerek protein alırlar. Böylece çalıştırılan kaslar daha da kuvvetlenir. Protein tozu kullanmak zorunlu değildir. Eğer yapılan spora uygun protein kaynaklarıyla beslenilebilirse protein ihtiyacı doğal yollardan giderilir. Merak edilenlerden biri de protein tozu ile ne kadar sürede kas yapılır sorusudur. Kişinin vücudunun anatomik yapısına, kas yoğunluğuna, yağ yoğunluğuna, egzersiz zorluk derecesine, yapılan sporun türüne, beslenme stiline, stresine bağlı olarak kas yapabilme zamanı değişir. Unutulmaması gereken protein tozunun miktarını arttırmanın kas yapımına yararı yoktur. Her şeyde olduğu gibi aşırı doz zararlıdır.

Protein tozu nasıl içilir diye merak edenler spora yeni başlamış kişilerdir. Bu tozların kullanımı sporla profesyonel biçimde uğraşanlarca bilinir. Protein tozunun kullanımı sağlıklı kişilere göre üzerindeki tarifler doğrultusundadır. Ama herhangi bir rahatsızlığı olup da spor yapabilen kişilerin mutlaka bireysel doktorlarına danışmaları gerekir. Çünkü kandaki yağ, kolestrol, şeker, demir gibi birçok etkeni sağlıklı bir süreçle değerlendirip tozun kullanım miktarına karar verebilecek yeterlilikte olan tek kişi doktorlardır. Hatta kişinin bünyesine göre uygun bulunmayıp hiç kullanılmayadabilir. Alerji faktörü de unutulmamalıdır.

Protein tozu kullanımı zararları genellikle doktora danışılmadan hareket edilen kişilerde ya da fazla doz alımlarında oluşur. Uzmanların görüşlerine göre her yapay besinden uzak durulması gerekir fakat ihtiyaç halinde tıpkı ilaç gibi dozunda kullanılarak etkilerinden faydalanılabilir. Ayrıca böbreklerinde ve karaciğerinde küçük de olsa rahatsızlığı olanlar asla kullanmamalıdır. Tedbir amaçlı olarak her kişi protein tozlarını kullanmadan ve spora başlamadan doktoruna danışmalıdır.

Benzer Yazilar

Erkekler İçin Diyet Ve Zayıflama Programları

Editor

2018 FUTBOLUN EN İYİLERİ

Editor

Spora Yeni Başlayanların Yaptığı 4 Hata

Erkek Vücut Geliştirme Ön Kol Ve Bilek

Ahmet DOĞDU

Dünyanın En Eski Oyunu Tavla

Ahmet DOĞDU

Fenerbahçe’nin Yeni Forma Sponsorları Belli Oldu

Editor