Image default
Sportaküs

Protein Tozu Nedir?

Protein Tozu sihirli değnek olarak gördükleri bu ürün kasların daha iyi gelişmesi için vücutta eksik miktarda bulunan protein maddesinin toz halidir. Peki gerçekten sihirli değnek mi ?

Protein Tozu Yararları

Protein tozu yararları şöyle sıralanabilir:

  • Protein tozları sporcunun günlük protein ihtiyacını tamamlamaya yardımcı olur.
  • Protein tozları enerji verir ve sporcuyu dinç tutar.
  • Sporcuya güç verir maksimum verim almaya yardımcı olur.

Peki Ne Zaman ve Ne Kadar?

 

 

Spordan

Önce

Spordan

Sonra

Orta düzey(6 -9 ay) 1 ölçeķ Beslenmesine göre değişir
İleri düzey( 9 ay ve fazlası) 1 ölçek 1 ölçek
  • Orta düzey dediğimiz sporcular spora gitmeden önce 1 ölçek alır. Spordan sonra ise günlük yediği besinlerin protein miktarını hesaplar o gün yeteri miktarda almamışsa spordan sonra 1 ölçek daha kullanır.

Günlük Ne Kadar Protein Almam Gerek ?

Vücut geliştirmek isteyen sporcular günlük vücut ağırlığınızın 2 kati kadar protein almanız gerek. 70 kg olan bir kişi 140 gr protein alması gerekir.

Protein Tozu Zararlı Mı?

Dikkat ederseniz ben üsteki tabloda orta ve ileri düzey sporcular için kullanım ölçeklerini yazdım çünkü spora yeni başlayan insanlar günlük hayatta tükettikleri besinler onların o aşamadaki protein ihtiyaçlarını karşılar, ne yazık ki spora yeni başlayanlar hemen protein almak için toza başvururlar bu da vücutta protein miktarının fazlaca artmasından dolayı karaciğerde enzim değişikliklerine yol açar ve vücutta iltihaplanma olayı gerçekleşir. Günümüz de spor salonları sahipleri para kazanmak uğruna gençlere Protein tozunu satmak için uğraşırlar bu tür salon sahiplerine karşı dikkatli olmamız lazım.

Sihirli Değnek Mi ?

Hayır değil ne demek tabii ki değil. Çünkü protein tozları peynir altı suyundan elde edilir bir kişi 90 kilo olduğunu düşünelim yukarıda belirttiğim gibi bu insanın 180 gram protein alması lazım. Bu da günlük 6 ve 9 kilo arası kırmızı et yemesi gerekmektedir. Etin kilosu 30 liradan hesaplarsak 180 270 TL arası maddi kazanç gerekmektedir insanlar bu madde durumda olmadıkları için protein tozlarını tercih ederler. Yani protein tozları bir sihirli değnek değildir spor ile vücut yapmak emek gerektirir. Unutmayalım ki her Protein tozu kullanan 50 cm kola sahip olsaydı insanlar Çay yerine Protein tozu içerlerdi.

Benzer Yazilar

Nasıl Ağır Kaldırmalıyız?

Editor

Erkek Vücut Geliştirme Omuz

Ahmet DOĞDU

Rüzgâr Sörfü

Ahmet DOĞDU

Partner Yogayı Denediniz mi?

Ahmet DOĞDU

Dünya Kupalarına Damga Vuran Olaylar

Editor

Dünya Futbolunda Rekorlar Serisi

Ahmet DOĞDU