Image default
Erkek Sağlık

Protein Tozu Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

1. Eksiğiniz var mı?

Beslenme destek ürünleri sporcular tarafından yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı ancak bazı çevreler bu ürünlere öcü muamelesi yapınca özellikle sporcuların ve sporcu yakınlarının aklı karışmaya başladı. Öncelikle eğer günlük protein ihtiyacınızı tam olarak karşılayabiliyorsanız dışarıdan takviye edici bir ürün almanıza gerek olmadığını belirtmekte yarar var. Bu ihtiyaç ise şu şekilde hesaplanmaktadır. Spor yapmıyorsanız kg ağırlığınız X 0,8 gr protein. Güç gerektiren bir sporla uğraşıyorsanız kg ağırlığınız X 1,5 gr protein ve vücut geliştirme için kg ağırlığınız X 2 gr protein almanız gerekmektedir. Hangi besinde ne kadar protein olduğunu araştırarak kolayca bulmanız mümkün.

Hesaplamalar yaptınız ve yaklaşık 40 gram kadar bir eksiğiniz olduğunu gördünüz. Uğraşlarınız neticesinde ancak eksiğinizi 30 grama kadar düşürebildiniz. Bu durumda bu açığınızı antrenmanlardan sonra alabileceğiniz bir ölçek whey proteinle giderebilirsiniz.

 

2.Hangi protein?

Vücut gelişiminde ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde hayvansal proteinler çok daha etkili görülmüşlerdir. Ancak hayvansal proteinlerde de egg protein (yumurtadan elde edilen protein tozu), kazein protein (uzun salınımlı süt proteini) ve whey protein (hızlı kana karışan peynir altı suyu proteini) mevcuttur. Yumurta proteini oldukça kaliteli olmasına rağmen bu proteine verilecek ücretle günlük tüketilecek yumurta beyazı sayısını arttırmak çok daha doğru olacaktır.

Kazein proteinse gece uzun süre beslenmeden kalan kasların protein ihtiyacını gidermek için kullanılır ancak birçok sporcu fayda göremediklerini beyan etmektedirler. Whey proteinlerde özellikle hidrolize olanlar, antrenmandan sonra kasların yıkım sürecine girmelerini engellemek için kısa sürede yıpranan kasların katabolize olmadan anabolik sürecin devamını sağlarlar. Yani kas kaybetmeden antrenman yaparak büyümemizi sağlarlar.

3. Tat

Bazı protein tozları kötü tat ve koku nedeni ile kullanımı zorlaştırabilirler. Bu nedenle bir ürünü ilk defa kullanacaksanız küçük boy olanlardan bir tanesini kullanmanızda fayda var.

4. Kıvam

Su veya sütle karıştırılarak içilen protein tozlarının bazen yanlış miktarda su veya proteinle hazırlanması sonucu, olması gerekenden çok daha koyu veya cıvık karışımlar ortaya çıkmakta ve içimi zorlaştırmaktadır.

5. Son Kullanma Tarihi

Protein bazlı bu mamuller oldukça kolay bozulabileceklerinden son kullanma tarihleri uzun olan ve uygun depolanmış orijinal ürünleri tercih etmeniz yararlı olacaktır. Artık bazı ürünlerin üzerindeki kare kodlardan orijinallik sorgusu da yapılabilmekte.

 

Benzer Yazilar

Bölgesel Zayıflama için Hayat Kurtaran 6 Tüyo

Editor

Aşk bir hastalık mı?

Ahmet DOĞDU

Erkekler İçin İstanbul’daki En İyi Epilasyon Merkezleri

Editor

6 ADIMDA VÜCUDUNUZU PLAJA HAZIRLAYIN !

Editor

Bembeyaz Dişler için Ne Yapmalı?

Ahmet DOĞDU

Zinde Kalmanızı Sağlayacak Besin Önerileri

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz