Image default
Sportaküs

Protein Tozunun Gerçek Etkisi

Protein tozu genellikle vücut geliştiren sporcular tarafından kullanılıyor olsa da herkesin rahatlıkla kullanabileceği zararsız ve yan etkisi olmayan bir destekleyici üründür.

Geçmişten günümüze dek gelen protein tozu üzerine yazılmış yazılarda zararlı olduğu durumu kesinlikle yanlış bir bilgidir. Çünkü protein tozu bir ilaç ya da hormon ve uyarıcı maddesi değildir. Doğal olarak üretilen ve zararı olmayan sadece kasların ihtiyacı olan protein desteği sağlamaktadır.

Kesinlikle aklınızda ilaç olduğuna dair bir düşünce varsa bunu bir kenara atın ve unutun. İlaç olma gibi bir durumu söz konusu değildir. Protein tozunun elde edilme şekli peynir altı sudan meydana gelmektedir. Yani ham maddesi süt ve peynirdir. Kimyasal bir madde içermemekle birlikte zararsızdır. Ailelerin genlerin protein tozu kullanımına karşı çıkması da kafalarındaki ilaç olma durumu yatmaktadır. Yanlış bilgilerden dolayı bu şekilde düşünüyor olmaları kesinlikle yanlıştır. Birçok bilim adamının yapmış olduğu araştırmalar sonucu protein tozunun sadece kas kütlesinin ihtiyacı olan proteini sağladığını ve kasların gelişimine yardımcı olduğunu kanıtlamışlardır. Kulaktan dolma bilgiler ile vücudun ihtiyacı olan proteinin sadece aldığımız gıdalarla karşılamamız mümkün değildir. Üstelik protein tozu kullanımı pratiktir. Uzmanlar ev hanımlarının bile protein tozu kullanabileceklerini dile getirmişlerdir. Sadece sporcuların kullanması gibi bir sınırlayıcılık yoktur. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucu whey proteinin kanser hücreleri üzerinde de etkisi olduğunu ve yok ettiğini tespit etmişlerdir. Bu kadar yararı olan bir destekleyicinin sizce zararlı olma gibi bir durumu mümkün mü? Aklınıza takılacak sorular varsa konu hakkında bilgili bir doktor ile görüşmeniz sonucu aynı bilgilerle protein tozunun zararsız olduğunu göreceksiniz. Protein tozu bazı diyetisyenlerin diyet programlarında da yer almaktadır. Kilo vermek isteyenler için kilo verdirici ve kilo almak isteyenler için kilo destekleyici olarak kullanılabilmektedir.

Spordan sonra kaslarınızın protein ihtiyacı fazla olacağından protein tozunu içecekle almanız durumunda bu ihtiyaca karşılık vermiş olmanız sağlığınız açısından da doğru bir adım olacaktır. Protein tozlarının kesinlikle hiçbir zararı yoktur. Sadece karaciğer ve böbrek hastalarının kullanmaları önerilmez bu organlarının yorulmaması gerektiğindendir.

Benzer Yazilar

Kas Geliştirmede Yapılan 5 Hata

Ahmet DOĞDU

Kalesini En Uzun Süre İle Gole Kapatan Eldivenler

Editor

Dünyanın En Eski Oyunu Tavla

Ahmet DOĞDU

Protein Tozu Nedir?

Editor

Kas Yapmak İçin Yağ Oranı Düşük Protein Tozu Kullanın

Editor

Sağlıklı Yaşam İçin Yoga

Editor