Image default
FelsefErkek

Rakı Masası mı, Şarap Kadehi mi?

Rakı masası ile şarap kadehini karşılaştırmak istersek aslında birden fazla anlam çıkar. Şarap; aşk, tutku, şehvet ve zenginliğin göstergesidir. Rakı ise derdin, arkadaşlığın, dostluğun, mutluluğun, üzüntünün, sinirin, aşktan çok aşk acısının temsilcisidir.

 

sarap-kadehi-red

Şerefinize

Rakı; delikanlıyım diyen erkeklerin, kadınların içeceğidir. Rakı öyle bir içkidir ki rakı masasını kurmak bile heyecan verir insana. Her ruh halinize en iyi arkadaştır. Aşk acısı çekenler kendilerini rakı masasında bulurlar, parasızlıktan dert yanan adam bile rakı masasındadır. Yalan yoktur rakı masasında, samimiyet vardır, dostluğun anlam bulduğu yerdir rakı masası. Öyle bir ortam yaratır ki keyif alırsınız çakır kafanızla birlikte. Kimi sek içer kimi su karıştırır ama ortak nokta sevdiklerine kaldırırlar kadehlerini. Mutlu olduğunuzda da içilir rakı ‘en kötü gününüz böyle olsun’ eşliğinde. Rakı masasında olduğunuzda şeref verirsiniz ortama şerefinize de kalkar kadehler. Sohbet çok koyudur her şeyi dibine kadar yaşar, anlatırsınız yalansızca. Rakı da ilgi isteyen kadınlar gibidir; su ister, buz ister, meze ister, şalgam ister, meyve ister, peynir ister… Çok şey ister rakı sevmez yalnızlığı. Beyaz peyniri ve kavunu çok sever. Hiç tanımadığınız insanlarla dost yapar siz yoldaş olursunuz. Rakı masası o kadar eşsiz bir yerdir ki adabı vardır. Masada en büyük kimse o tokuşturur bardakları, onun bardak hizasını geçerseniz saygısızlık olur. Kuralda sever rakı masası.

 

raki-masasi-adabi

Buyurmaz mısınız Efendim?

Şarap da güzel içkidir. Pembesi, kırmızısı, beyazı ile. Kimi beyaz etle kimi kırmızı etle içilir. Rakı gibi değildir şarap; samimiyeti aramayın fazla şarapta. İş konuşursunuz, aşk konuşursunuz, şehvetinizi, tutkunuzu belli edersiniz. Resmiyet vardır şarapta, ağırlık vardır öyle salaş takılamazsınız. Takım elbiselerinizle kaldırırsınız kadehi bir Tanju Okan şarkısıyla kalkmaz kadehler ; İtalyan, Fransız müzikleri eşliğinde kaldırırsınız kadehleri. Kendinizi fazla kasarsınız şarap ortamında, rakı masasının mutluluğunu sadece ‘keşke’ ile hatırlarsınız. Şarap güzel içkidir elbette. Rakıyı güzel yapan ortamı ve sohbetidir aslında. Şarap içilen ortam zengin ortamıdır, rakı öyle mi yeri gelir parasızlığa bile rakı masası kurarsınız.

Benzer Yazilar

İlişkide Güvensizlik Neden Olur?

Ahmet DOĞDU

Futbolu Seven Kadın Erkekler İçin Çekici mi?

Ahmet DOĞDU

Erkekler kadın için neler yapar?

Ahmet DOĞDU

Kadınları Etkileyen Kokular

Ahmet DOĞDU

Kadınlar Seks Sırasında Ne Düşünür?

Sevgilinize sürpriz yapın

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz