Image default
Erkek Moda

Saat Tercihlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Saat kişinin stilini yansıtan önemli bir aksesuar olduğundan saat seçiminde özensiz davranmak kişinin kendi kendini baltalamasıdır. Çok çeşit bulunması saat edinmek isteyenlerde kafa karıştırıcı bir meseledir. Saat seçimi nasıl olmalıdır diye düşünenlere verilecek bazı ipuçları vardır. Doğru strateji ile her kişiye uygun olan saat seçilebilir.

Genellikle kilo konusunda bahsedilen kemik iriliği saat seçiminde de önemli bir noktadır. Kişinin saati takacağı bileği iri kemikliyse farklı, inceyse daha farklı stil saatler tercih edilir. Kişinin bilek kemiği çevresi ortalama on altı santimetreden küçükse bu kişi ince kemiklidir ve zarif görünümlü saatleri seçmelidir. Yani yuvarlak ekrana sahip, ekran çapı iki santimetreden büyük olmayan, daha zarif ve ince görünümlü kordonu olan saatler seçilmelidir. Eğer kişinin bileğinin çevresi on altı santimetreden büyükse, daha kalıplı duran sert görünümlü saatler tercih edilmelidir. Yani köşeli ekrana sahip, çok fonksiyonlu, ekran çapı geniş olan, kordonu kalın saatler seçilmelidir.

Kaliteli saat nasıl anlaşılır diye soranlara cevap hep aynıdır. Belli başlı ünlü markaların saatleri herkesce kabul görmüş kalitededir. Ama bu kalite çok yüklü masrafa mal olmaktadır. Akıllıca davranarak saat masraflarını azaltmak mümkündür. Önce işin resmi mi serbest mi olduğuna karar verilir. Örneğin bir eczacı kendi dükkanında çalışacağından serbest spor tarz saatlerden daha çok satın almalıdır. Ama bir firma müdürü çok resmi bir işe sahip olduğundan takım elbiselerine uygun tarzda saatler edinmelidir. Tasarruflu davranmanın bir başka yolu da adetlerini az tutmaktır. Örneğin beş farklı tarz siyah kordonlu saat yerine (siyah resmi bir renk olduğundan) resmi tarzda tek bir siyah kordonlu saat edinilebilir. Günlük kullanımlarda mavi, kırmızı, yeşil, turuncu renkliler satın alınmalıdır. Bu doğa ile uyumlu renklerle oluşturulan stil anlamındadır. Resmi ortamlar için genellikle deri veya paslanmaz çelik kordonlar seçilir.

Antika saat alırken nelere dikkat edilmeli diye soran elli yaş üstü erkeklere cevap olarak antikadan anlayan bir uzmana danışılması gerektiği, aksi halde ucuz bir saatin pahalı fiyata gelebileceği söylenir.

Benzer Yazilar

Erkekler En Çok Hangi Kokuyu Kullanıyor?

Ahmet DOĞDU

Sevgiliye Hangi Çiçek Alınmalı?

Ahmet DOĞDU

Beş Adımda Bohem Yaşam Tarzı

Editor

İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinmelisiniz?

Ahmet DOĞDU

2017 İlkbahar-Yaz Erkek Modasından Kesitler

Ahmet DOĞDU

Erkek Dolabında Olması Gereken Parçalar Nelerdir?

Editor