Image default
Erkek Sağlık

Sabah Spor Yapmanın 10 Faydası

Sağlıklı bir yaşam ve sağlıklı bir vücut için spor yapanın gerekliliği yadsınamaz bir gerçek. 7’den 70’e her insan kendine, yaşına ve vücut yapısına uygun olarak spor yapabilir. Unutmamak gerekir ki spor yapmanın yaşı yoktur.

Bilinçli olarak yapılan spor herkes için fayda sağlayacaktır. Gün içerisinde yapılan spor elbette insan üzerinde olumlu etkilere sahip birer aktivite olarak değerlendirilebilir. Ancak yapılan araştırmalara göre sabah sporu özellikle de kahvaltıdan önce yapılan sabah sporu vücudumuz ve psikolojimiz için oldukça faydalıdır. Sabah spor yapmanın faydalarından bazılarını sizler için sıraladık.

1. Yağ Yakımında Çok Faydalıdır

Sabah yapılan spor özellikle aç karnına yapıldığı zaman yağ yakımında inanılmaz bir etkiye sahiptir. Sabahları aç karnına yapacağınız yarım saatlik orta tempolu bir koşu ve bir kaç egzersiz hareketinin faydalarını gördüğünüzde gözlerinize inanamayacaksınız.

2. Psikolojik Etkileri

Sabahları yataktan kalkıp spor yapmak hem fiziksel hem de psikolojik olarak çok zor gözükse de, alışkanlık kazanıldıktan sonra sabahların vazgeçilmez birer unsuru haline gelecektir.

3.Mutluluk Hormonu Salgılanmasını Sağlar

Sabahları yapılan spor Seratonin, Dopamin, Oksitosin, Endorfin gbi mutluk hormonlarının sağlıklı şekilde salgılanmasını sağlar.

4.Vücut Direnci İki Kat Artar

Sabah yapılan spor vücudumuza güç vererek vücut direnci sistemimizin çok daha güçlü olmasına yardımcı olur ve hastalıklara karşı daha fazla direnç göstermemize olanak tanır.

5. Solunum İçin En İyi İlaç

     Sabah sporu bütün gece dinlenmiş olan ciğerlerimizin sağlığı ve gelişimi için önemlidir. Sabah yapılan spor ile ciğerlerimiz normalde daha fazla solunum yaparak vücudumuzdaki oksijen miktarını arttırır.

6. Kolesterol Düşmanı

Kalp ve damar sağlığımız üzerinden inanılmaz etkileri olan spor, sabah yapıldığı takdirde daha da etkili olacaktır.

7. Kan Dolaşımını Hızlandırır

Kan dolaşımımızı hızlandıran sabah sporu, aynı zamanda metabolizmamızı da hızlandırarak ideal kilomuzda olmamıza yardımcı olur.

8. Açık Bir Zihin Sağlar

Güne sporla başlamanın beynimiz üzerinde de inanılmaz etkisi vardır. Gün boyunca iş, okul ya da gülük yaşantımızda açık ve berrak bir zihin sağlar.

9. Stresi Önler

     Sabah sporu gün içerisinde yaşanılan stres seviyesinin azaltılmasına hatta önlenmesine yardımcı olarak, stres ve strese bağlı hastalıkların önlenmesine oldukça yardımcı olur.

10. Dikkat Edilmesi Gereken Nokta

Sabah yapacağınız spor fazla ağır, yüksek tempolu ve zor olmamalıdır, aksi takdirde gün içerisinde yorgunluk, bitkinlik hissi yaratabilir.

 

Benzer Yazilar

Aşırı Kilolu Erkekler İş Dünyasında Nasıl Karşılanıyor?

Editor

Kilo verebilmek için saat 16’dan sonra karbonhidratlı yiyecekler yememek gerekiyormuş. Doğru mu?

Ahmet DOĞDU

Hazımsızlıktan Kurtulmak İçin Beslenmenize Dikkat Edin

Ahmet DOĞDU

Erkekler İçin İstanbul’daki En İyi Epilasyon Merkezleri

Editor

Cinsel Sağlığınızı Olumlu Etkileyen Besinler

Ahmet DOĞDU

Beyaz Tenli Erkeklerin Yapması Gerekenler

Editor

Yorum Yaz