Image default
Erkek Sağlık

Saç Dökülme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Saç Dökülme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Saç dökülmesi nasıl önlenir sorusuna yanıt bulacağınız yazımızda günümüzde kullanılan pek çok yöntemden bahsettik. Pek çok erkeğin ortak sorunu olan saç kaybının öncelikle nedenlerini bulmalısınız. Saç kaybı stresten ötürü olabildiği gibi kullanılan ilaçlardan, beslenmeden, travmadan ve kadınlarda gebelikten meydana gelebilmektedir.

Saç kaybı tedavisinde 3 ayrı etken madde içeren ilaç kullanılmaktadır. Bunlar finastride, minoksidil ve ketokonazol  ilaçlarıdır.

1-Finastride

Erkeklik hormonu olan testosteron üzerinde etkili olan bu ilaç saç dökülmesinin önüne geçmektedir. Çok küçük dozlarda alımı öneriliyor. Bu ilaç gibi piyasada henüz onaylanmamış ilaçlar da bulunuyor. Ama saç kaybına sebep olan hormonları çok düşürdüğü için önerilmiyor. Finastride etkisi 1 yıldan önce kendini göstermiyor.

Fakat bu ilacı kullananların yüzde 2 ‘sinde bazı yan etkiler gözüküyor. Bu ilacı doktor kontrolünden sonra kullanmanızı öneririz.

2-Minoksidil

Amerikan ilaç endüstrisi tarafından onaylanmış bir başka ilaç da minoksidil. Saç köklerinin kılcallanmasını arttırarak kan akış hızını etkileyen bu ilaç saçlarda olumlu sonuç gösteriyor. Genellikle önceleri dökülmeye neden olmakta sonrasında da etki göstermektedir. Bu ilaçtan da en az bir yıl sonra sonuç alınıyor.

Kan akışında hızı arttırması nedeniyle baş ağrılarına neden olabilen bu ilaç kaşıntıya ve kızarıklıklara da neden olabiliyor. Bu ilacın uzun süre kullanımı ardından etkisi azalabilmektedir.

3-Ketokonazol

Bu ilacın etken maddesi, saç köklerinin zarar görmesini engellemekte ve kepek ve mantarın oluşmasına engel olmaktadır. Saç dökülmesi tedavisi için şampuan şeklinde kullanılır. Çok kullanıldığı zaman saç rengini açabilen ilaç saç derisinde de kurumalara yol açabilmektedir.

4-Bitkisel Çözümler

Bunlara ek olarak çinko ve B-6 vitamini kullanımı, Saw palmetto denilen bitkinin tablet şeklinde kullanımı, bal kabağının çekirdek bölgesinin yağının kullanımı ve yeşil çay tüketimi bazı uzman doktorlar tarafından önerilmektedir.

4-Saç Nakli  

Saç naklinde güçlü olan bölgelerden alınan saçlar genellikle seyrekleşmiş bölgeye doku nakliyle taşınır. Pek çok erkek günümüzde genetik saç dökülmesi tedavisi için bu yöntemden yararlanmaktadır.

Benzer Yazilar

Ne kadar seks yapmak normal?

Ahmet DOĞDU

Sertleşme Bozukluğuna Neden Olan Unsurlar

Ahmet DOĞDU

Çorap Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ahmet DOĞDU

Göbek Yapan Arkadaşlar

Ahmet DOĞDU

Zinde Kalmanızı Sağlayacak Besin Önerileri

Ahmet DOĞDU

Cinsel hayatı geliştirmenin sırları!

Ahmet DOĞDU

Yorum Yaz