Image default
Erkek Sağlık

Saçlı Derinizi Güneşten Koruyun

Saçlı Derinizi Güneşten Koruyun

Güneşin etkisini iyice artırdığı sıcak yaz günlerinde, açık havada yapılan pek çok keyifli aktivite sizleri beklemekte. Bu aktiviteler sırasında alacağınız bazı önlemler sayesinde güneşin zararlı etkilerinden korunmanız mümkün.

Aşırı güneşe maruz kalmak, saç derisini kurutarak kepek ve kaşıntı oluşumuna, saçlarda nem kaybı ve kırılmalara, güneş çarpması ya da güneş yanıklarına yol açar. Güneş yanığı sonucu saçlı deride oluşan hasar ise saç dökülmesine, uzun vadede foto yaşlanma ve cilt kanseri gelişimine zemin hazırlar.

Her beş deri kanseri olgusundan dördünde ana etken, ultraviyole ışınlarıdır.

Yaşam boyu beşten fazla güneş yanığı geçirmek, deri kanseri gelişme riskini iki kat artırmaktadır. Melanom adı verilen en tehlikeli cilt kanseri tipinin, ağır güneş yanığı ya da kısa süreli yoğun güneşe maruz kalma sonucu ortaya çıktığı unutulmamalıdır.

Saç derinizi güneşin zararlı etkilerinden korumada iki temel yöntem, güneşten koruyucu tonik uygulaması ve şapka kullanımıdır.

Açık havada yapılan aktivitelerde, birkaç dakikadan fazla güneşte kalınacaksa şapka takmak, güneşten korunmanın en iyi yoludur. Şapka tüm baş derisini örtmelidir. Tepesi açık siperlik kullanmak yeterli koruma sağlayamaz.

Havuz ya da denizde kullanılan boneler, saçlı deriyi hem güneş, hem de tuzlu ve klorlu sudan korur.

Baş derisine sprey ya da tonik formunda güneş koruyucu uygulanması, şapkasız güneşlenildiği durumlarda son derece yararlıdır.

Yağsız, kokusuz ve yapışkan olmayan, geniş spektrumlu (UVA+UVB korumalı) ve yüksek koruma faktörlü (en az SPF 15) ürünlere yönelebilirsiniz.

Bu tip koruyucuların, güneşe çıkmadan yarım saat önce uygulanması çok önemlidir. Toniği saç derisine birkaç kez püskürterek iyice yedirmeniz yeterli olacaktır.

Güneşin zararlı etkilerinin en yüksek olduğu 10:30-16:00 saatleri arasında, açık havadaki uğraşlardan kesinlikle kaçının. Çünkü bu zaman diliminde güneş koruyucuları yeterince etkili olamaz.

Ayrıca, yaz boyunca güneşten korunma yöntemlerini tüm gün uygulamayı unutmayın.

Güneş sonrasında yapısı bozulan saç tellerinin ve saçlı derinin onarılabilmesi için protein içerikli şampuan, saç kremi ve nemlendiriciler uygulanmalıdır. Alkolllü ve kurutucu saç toniklerinden uzak durun.

Açık havada geçireceğiniz keyifli anların, yukarıdaki basit ama etkili koruyucu yöntemleri uygulayarak, günün ilerleyen saatlerinde ve hatta gelecekteki yaşamınızda da sürmesi dileğiyle.

Benzer Yazilar

ilginç fanteziler

Ahmet DOĞDU

Kısır Erkeklerde Kanser Riski Daha Fazla

Ahmet DOĞDU

Prostata İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Ahmet DOĞDU

Kadınları Cildinizle Baştan Çıkarın

Ahmet DOĞDU

Sabah Ereksiyonunun Nedenleri

Editor

Erkekler İçin Sağlıklı Yaşam Tavsiyeleri

Yorum Yaz