Image default
Erkek Moda

Sağlam Duruş İçin Ayakkabı Seçimi Önemli

Ayakkabılar bütün gün bizi ayakta tutan ve günün koşturmacasına yardımcı olan kurtarıcılarımızıdır. Ayakkabıda görsellikten çok rahatlık ön planda olmalıdır. Hafta içinin yoğunluğundan stresinden uzaklaşmak için yapılacak doğa yürüyüşlerinde, doğa koşularında da ayak sağlığı için uygun ayakkabıyı seçmek oldukça önemli. Doğru koşu ayakkabısı seçiminde dikkat edilmesi gereken belli başlı unsurlar vardır bunlara değinmek gerekirse;  doğru ayakkabının seçiminde ilk koşul ayak tipinizi bilmektir.

Ayak Türlerine Göre Koşu Ayakkabısı

Koşu ayakkabıları genellikle üçayak grubu için farklı olarak üretilmektedir. Bunlardan biri normal basan ayak grubu diğeri hafif içe basan ayak grubu son olarak ise çok fazla içe basan ayak grubudur.  Ayakkabı seçiminde bu unsuzlara dikkat etmek gerekmektedir.

Koşu İçin Hafif Ayakkabıları Tercih Edin

Doğada yapacağınız koşular için seçeceğiniz ayakkabıda kalın tabanlı modelleri seçmek zorlu doğa şartlarında yardımcınız olacaktır. Ayağı etraftan alacağı darbelerden koruyan kalın tabanlı koşu ayakkabısı koşunuzu konforla tamamlamanızı sağlar. Kalın tabanlı olmasının yanı sıra doğru ayakkabı seçiminde dikkat edilecek bir diğer model ayrıntısı ise ayakkabının hafif olmasıdır. Ayakkabıların sizi taşıyacağı gibi sizde onları taşıyacağınız için ağır ayakkabılarla koşmak oldukça zor olacaktır bu yüzde ayakkabının ağırlığına dikkat edilmesi gerekir.

İlk Tercihiniz Kaydırmaz Tabanlı Ayakkabılar Olsun

Spor ayakkabı seçiminde model hususunda dikkat edilecek bir diğer ayrıntı ise ayakkabı tabanının her türlü hava koşuluna uygun olması yani kaydırmaz tabanlı bir modeli olmasıdır. Kauçuk tabanlı ayakkabılar doğa koşusu için oldukça uygun bir tercih olacaktır. Doğa koşusuna uygun ayakkabı model seçiminde dikkat edilecek bir hususta ayağınızı sarmasının yanı sıra esnek bir yapıya sahip olmasıdır. Ayağı kavrayan ayakkabıları tercih etmek zorlu doğa koşullarda sağlıklı yürüyüş yapabilmek açısından oldukça önemlidir.

Benzer Yazilar

Vücut Tipine Göre Giyinme Tüyoları

Editor

Deri Mont Nasıl Kombinlenmeli?

Modayı Takip Ederken Sakın Bu Hataları Yapmayın

2019 Yaz Dönemi İçin En Son Şort Mayo Stili

Editor

2018 Kış Stiliniz İçin Alışverişe Hazır Mısınız?

2019 Sakal Modelleri Önerileri ile Tarzınızı Yaratın

Ahmet DOĞDU