Image default
Erkek Sağlık

Sağlıklı Beslenmek İçin Lifli Gıdalar

Sağlıklı beslenmek yaşam kalitemizi arttırmanın olmazsa olmaz noktalarından biridir. Genç kalmanın, dinamik olmanın, verimli çalışabilmenin ilk adımı sağlıklı beslenmekten geçmektedir. Peki sağlıklı beslenmek için ne yapabiliriz? İşte size sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazı lifli gıdalar.

1.Lifli gıdalar ne demektir?

Lifli gıdalar dediğimiz, içerisinde lif barındıran ve sindirim sistemini düzenleyen, kanseri, kabızlığı, damar ve şeker hastalıklarını, bağırsak hastalıklarını önleyen, kilo alımını engelleyen besin grubudur. Lifli gıdalar çözülebilen ve çözülemeyen lifler olmak üzere ikiye ayrılır. Çözülebilen liflerin kolesterol ve kan şekerimizi düzenleyici etkisi varken çözülemeyen liflerin ise sindirim sisteminin düzenlenmesine etkisi vardır.

2.Lifli gıdalar hangileridir?

Lif sebzelerde, meyvelerde ve bakliyatların çoğunda bulunmaktadır. Peki lifli sebzeler dediğimiz zaman aklımıza hangi sebzelerin gelmesi gerekir? İşte o sebzelerden bazıları.

Kabak

Bir kase kabakta 9 gr lif bulunur. Ayrıca kabak A,C,B6 gibi vitaminleri de içerisinde bulunduran, diyetlerinizde de gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz son derece sağlık bir besindir.

Enginar

Büyük boy bir enginarda 10,5 gr lif bulunur. Ayrıca yüksek antioksidan içermektedir. Pek sevilmeyen enginarın sevilmesi için bu kadar lif oranı yeterli olabilir.

Bezelye

Bir kase pişmiş bezelyede 8,6 gr lif bulunur. Ayrıca yüksek derecede C vitamini içermektedir. Bu nedenle hem yazın hem de kışın kullanılması tavsiye edilen sebzelerin başında gelebilir.

Ayrıca brokoli, salatalık, soğan, lahana, domates, patlıcan, biber gibi yeşil yapraklı sebzelerde de lif oranı yüksektir.

Lifli meyveler dendiği zaman ise aklımıza gelmesi gereken meyveler de şöyle örneklendirilebilir.

Armut

Büyük boy bir armutta ortalama 9,9 gr lif bulunmaktadır.

Dutgiller

Dutgillerin içerisinde ahududu, böğürtlen, çilek, dut gibi meyveler yer almaktadır. Bu meyvelerden oluşan bir kasenin içerisinde de ortalama lif oranı 8-10 gr şeklindedir.

İncir

Kuru ve ya taze incirden 5-6 adet tükettiğiniz takdirde vücudunuza ortalama 15 gr lif girmektedir.

Tüm bu meyvelere ek olarak kiraz, üzüm, ananas, portakal, kavun, erik gibi kabuklu ve çekirdekli meyvelerde ve nektari, şeftali, elma, muz gibi meyvelerde de yüksek miktarda lif bulunmaktadır.

Lif oranı yüksek bakliyatlar da şu şekilde örneklendirilebilir.

Mercimek

Bir kase pişmiş mercimek 10,4 gr lif içerirken protein, demir, manganez, fosfor açısından da oldukça zengindir.

Barbunya/Nohut

Yarım su bardağı barbunyada 7,3 gr lif bulunurken kuru fasulyede 6gr, nohutta 9 gr lif bulunmaktadır. Ayrıca protein ve mineral açısından da oldukça zengin bakliyatlar arasındadırlar.

Bunlara ek olarak buğday kepeği, çavdar ve kahverengi pirinç gibi tahıllar ve yulaf kepeği, yulaf ezmesi, pişmiş ya da kahvaltılık gevrek biçimindeki arpa gibi tam tahıllarda da yüksek miktarda lif bulunduğundan tüm bunları soframızdan eksik etmemek sağlıklı yaşamak için önemli noktalardan biridir.

Benzer Yazilar

Hipnoterapi Nedir, Nasıl Uygulanır?

Editor

Erkekler İçin Sağlıklı Yaşam Tavsiyeleri

Erkekte SERTLEŞME BOZUKLUĞU?

Ahmet DOĞDU

Kaliteli Sperm Sayısını Arttıran Gıdalar

Erkeklerde Siyah Nokta Sorunu ve Çözümleri

Ahmet DOĞDU

Set Arası Dinlenme Süresi Ne Kadar Olmalı?

Editor